Inlägg från: Fru O Mamma Kokkonen |Visa alla inlägg
  • Fru O Mamma Kokkonen

    Skänka kläder till Myrorna?

    Underbart med folk som skänker kläder till myrorna.. Jag och min sambo är helt överrens om en sak, att vi kommer att köpa kläder till våra barn på myrorna, iaf när de är jättesmå. Men även när de blir större (men då är det ju lite viktigare med modet - vill inte att barnen blir mobbade). Men det finns så mycket fint på myrorna. Så billigt. Kommer till användning igen. Jag kommer inte vara rik när jag är föräldrarledig, så det gynnar mig, sen så går det till välgörande ändamål. Barnen växer ändå ur kläderna ganska fort. Var bara tvungen att skriva det.

    Duktigt av dig TS, Omorfia.

  • Fru O Mamma Kokkonen

    Det vore intressant om vi kunde hålla tråden igång genom att se hur många som skänker och köper kläder ifrån myrorna om du också tycker det är intressant förståss. Vill absolut inte ta över din tråd.
    Ja, personalen utför ju ett ideellt arbete, det är ju underbart att de har något att göra.
    Samt barnvagnarna är ju oftast också hur fina som helst, vi såg en för 225:- en kombivagn med alla tillbehör, en EmmaLjunga, älsklingen tjuvkikade på den först, sen när vi kom ut från affärn så frågade han om den var bra.. å jag blev så generad att han hade tittat på den, den var jättefin.


    Omorfia skrev 2008-03-22 17:47:01 följande:
    Tack! Jag gillar Myrornas koncept, både second hand-delen och att de håller folk i arbete. Jag hade själv tänkt att köpa begagnade kläder till bebisen, men har blivit överöst av mina syskonbarns kläder som de vuxit ur..
Svar på tråden Skänka kläder till Myrorna?