Pirog skrev 2008-04-04 14:14:51 följande:
Straff"För djurplågeri kan den dömas som uppsåtligen eller av grov aktsamhet, otillbörligen utsätter djur för lidande, till böter eller fängelse i högst två år. (Brottsbalkens 16 kap 13 §)" Det kan gälla brott som till exempel överansträngning, misshandel eller vanvård.Lagen säger...I djurskyddslagstiftningen står hur djur ska vårdas och behandlas. Djur ska bland annat behandlas väl och skyddas mot onödigt lidande, ges tillräckligt med foder och vatten, hållas i en god miljö som ger dem möjlighet att utföra sina naturliga beteenden. Djur får inte överansträngas eller hållas bundna på ett plågsamt sätt. En djurägare som inte respekterar dessa regler kan dömas för vanvård eller djurplågeri. För mer information om djurskyddslagen kan du gå in på Jordbruksverkets hemsida
www.sjv.se Här Anof, har du källan i Brottbalken tillomed. Du vet Svea rikes lag. tjock stor bok. Att du inte tror det finns djurskyddslagar är ju skrämmande
Djurplågeri heter det ja. Inte "djurmisshandel". Djurmisshandel är något som okunniga säger när de inte vet bättre.
För att bli dömd för djurplågeri krävs betydligt mer än att spruta någonting på katten. I själva verket kan man gå väldigt långt innan det räknas som djurplågeri. Jag är övertygad att alla "djurgalningar" skulle bli fruktansvärt överraskade om de insåg hur mycket som egentligen krävs för att man ska bli dömd för djurplågeri.
Det är väl kännt att djur egentligen inte har något större skydd i lagen, utan misshandel av djur kan tillåtas pågå mycket länge och vara väldigt hemskt innan lagen kan gripa in.