Inlägg från: Jontesfru |Visa alla inlägg
  • Jontesfru

    Jävla fotbollshuliganer! (Varning: långt!)

    Så sant så sant inte är det fotbolls fantaster som gör så och vad kan man säga om såna??? Får man använda svordomar? så använd de fulaste du kan komma på för det är vad de är värda!!

    Här hemma hejar jag på MFF och min man och barn på IFK Göteborg och det har vi inga problem med. När vi är på matcher har jag inga problem med att stå på IFK läktaren och det är en mysig stämning och roligt att beskåda (utom möjligen när de skriker hata Malmö eftersom jag ju kommer därifrån). Jag är ju inte så intresserad som resten av familjen, men tycker det är roligt att gå på någon match då o då. Och inte ska man behöva vara rädd!!!

    Håller med dig i allt du skriver (utom vilket lag ja ghåller på) vi måste få bort dessa huliganer!!!

  • Jontesfru

    Ville tillägga att vår Axel 2 1/2 månader när han var på sin första match o vi satt på familjeläktaren på Ullevi och det var jättefint! där var familjer som hejjade på MFF o familjer som hejjade på IFK och det var hur trevligt som helst inget gruff alls,. Däremot tyckte jag synd om IFK som förlorade för de var bäst på plan men vad gör det när MFF hade turen på sin sida och gjorde mål (säger jag även om jag håller på MFF).

    o till sommaren blir det en match till för honom på Ullevi! och det är ju vi som hör hemma på matcherna, vi som vill se på bra fotboll (oavsett vilket lag man håller på) eller hur?

    Hårdare tag mot huliganerna, men är det rätt att lagen ska stå för fiolerna eller vem ska ta den kostnaden?

Svar på tråden Jävla fotbollshuliganer! (Varning: långt!)