Inlägg från: tuzzla |Visa alla inlägg
  • tuzzla

    ugnspannkaka

    Pannkaksmix från Kungsörnen!!!!!!!!!!
    För ugnspannkaka rekommenderas att man tillsätter två ägg (till halva förpackningen), och nån dl mer vatten än vad tillagningsanvisningen säger...

    Slipper allt tråkigt måttande, och den blir jättefluffig och fin!
    Kostar runt 25 kr. Räcker till att göra ugnspannkaka (el vanlig pannkaka) två gånger hos oss.

  • tuzzla

    Blir dt verkligen särskilt mkt dyrare?
    Gör på minst en liter mjölk om jag gör dt själv = ca 7 kr.
    Mjöl har jag noll koll på vad dt kostar, har sällan det hemma.
    Men nån krona bör det väl bli per smet.
    Ägg har jag heller sällan hemma, och om man gör vanliga pannkakor av mixen tillsätts inga ägg...

    En smet av mix = 12,50

    För den som alltid har allt hemma kan jag ju förstå att det _kanske_ inte lönar sig...

  • tuzzla

    Tja.... Den som bakar o så har säkert mjöl hemma...
    Det gör inte jag (förutom när jag är gravid, och det är jag inte nu).
    Kanske borde tänka ett par varv extra innan jag gör bort mig helt nu, men vad annars behöver man mjöl till?
    Reder såser med majzena.

    Ägg finns hemma ibland, men köper oftast bara det jag vet kommer att gå åt inom en vecka eller så.

    Mjölk finns ALLTID, men jag bor ihop med tre kalvar, så att förlita sig på att det finns minst en liter kvar tills när jag behöver det är inte så säkert...

    Nåja. Alla är vi olika.
    Det är säkert, som du säger, inte fullt så nyttigt med alla tillsatser, men mamma scans köttbullar ÄR goda.

  • tuzzla

    Ok då
    Skulle jag få för mig att göra paj, skulle jag faktiskt köpa hem mjöl...
    Pizzadeg finns det andra som gör bättre; pizzabagarn eller de som kom på den briljanta idén att sälja färdiga pizzakit (deg i rulle och tomatsås).
    Panera funkar utan mjöl också.

    OT (men å andra sidan är väl hela denna diskussion OT *s*):
    Jag avskyr att baka (gillar inget vidare att laga mat heller) men vill gärna att barnen ska få lite traditioner.
    En jul skulle vi baka pepparkakor. Färdig deg såklart!
    Började fundera över varför man inte kan köpa färdig lussekatt-deg också.
    Sagt o gjort. Ringde till bageriet och frågade om jag kunde få köpa lite, bara så barnen fick rulla några lussekatter var.

    Efter att ha övertygat bagarn att jag faktiskt menade allvar fick jag komma och hämta en tjock pizza-formad deg, något utkavlad och djupfryst.
    Bara att tina och sätta igång att göra det roliga...

    (Tipsar om en bra affärsidé för den som gillar att göra degar. Lovar att det finns fler som jag!!!)

Svar på tråden ugnspannkaka