ugnspannkaka
Tråkigt måttande?
Med mix:
X dl vatten
Y dl mix
Z ägg
På "riktigt" sätt:
X dl mjölk
Y dl mjöl
Z ägg
+ ev. salt
Vad är skillnaden förutom att det blir dyrare? ;)
Tråkigt måttande?
Med mix:
X dl vatten
Y dl mix
Z ägg
På "riktigt" sätt:
X dl mjölk
Y dl mjöl
Z ägg
+ ev. salt
Vad är skillnaden förutom att det blir dyrare? ;)
Ah, jag gjorde en uträkning men har inte kvar den. Det visar sig att mix-pannkakorna (utan ägg) landar på c:a 63 öre/st medan "hemmagjorda" på c:a 70 öre/st
Men att heläggspulver, skummjölkspulver och emulgeringsmedel (se innehållet: www.kungsornen.se/Kungsornen/produkter/produkt/) skulle på något sätt bli bättre än med riktiga ägg och mjölk är lika dumt som att säga att mamma scans köttbullar är goda... ;)... det är klart det blir billigare med "fusk" istället för färska produkter....
Det är iallafall inte svårare att göra smeten själv jämfört med mixen (lika många moment)... och mjöl, ägg och mjölk trodde jag faktiskt var standardutrusning i alla kök?...
Mjöl har man till massor även om man inte bakar bröd!..
Paneringar (fisk, schnitzel, m.m.)
Pizzadeg
Omelett
Pannkakor (okej, cirkelresonemang med pannkakor då kanske ;)
Pajdeg
Stuvningar (kanske finns nån sorts maizena som funkar iofs)
Dessutom är hållbarheten på mjöl väldigt lång så även om man inte gör något av ovanstående så ofta, så blir det inte dåligt..
Och nej, mamma scans köttbullar är inte goda!!.... ;) De har någon äcklig bismak som får det att smaka konstgjort och så är strukturen alldeles för kompakt och svampig... Bluärgh.. hemmagjorda är bäst.. ;)
(OT, förlåt).. Jo, det finns massor av produkter idag som förenklar i massor.
Är själv dock lite motståndare till en del hel- och halvfabrikat som jag ser som lite onödiga, som t.ex. våffelmix och pannkaksmix...;). däremot finns det andra som är nästintill nödvändiga (blodpudding, smördeg, filodeg, m.m. som kräver råvaror man inte kan köpa eller mycket arbete/kunskap)...
Oftast är det något "lurt" med de flesta hel- och halvfabrikaten. Nånstans ska ju tillverkaren tjäna igen pengarna på att bereda produkten och det är då man ex. tummar på kvalitén (smakförstärkare som E621 eller andra "genvägar") eller så tar ut ett överpris på produkten..
Sen känns det som vi är på väg mot ett samhälle där kökets "grunder", dvs de gamla "husmorsknepen", har blivit industraliserade och ingen längre vet hur man gör saker...