Inlägg från: Alisias mamma |Visa alla inlägg
  • Alisias mamma

    Ang blondering/blekning..

    Jag slingade mitt hår i förrgår, innan det har jag helt och hållet min egen hårfärg (brunt), då jag inte färgat eller slingat på ca 1 år.
    Det var väldigt oslitet och jag kände för att bli lite blond till sommaren.
    Jag här hängt här inne mycket när jag vart gravid och läst om blonderingar o blekningar.. vad jag förstår är blekning starkare och man får blonda hår än av blondering.
    Dum som jag var, köpte jag blondering extra ljus, och mitt hår blev lite gult. Tycker inte det är SÅ gult, men det är långt ifrån vad jag hade för några år sen.
    Frågan är, vad kan jag nu göra för att håret ska bli blondare och inte för oslitet? Ska jag testa om någon vecka att slinga med blekning eller ska jag testa ett silvershampoo?

  • Svar på tråden Ang blondering/blekning..
  • Alisias mamma

    Oj vad dåligt stavat det blev.. men ni kanske förstår ändå!

  • Alisias mamma

    Innan det tonade jag två gånger på ca 1 år, och mitt hår är en bit över axlarna, så ja det har vuxit ur! Men visst kan det vara en bit av toning kvar..

  • Alisias mamma

    Ok, jag som blev så irriterad på mej själv att jag tog blondering istället, men då slipper jag oroa mej över det iaf!:)

  • Alisias mamma

    Alisias mamma skrev 2008-04-20 16:07:22 följande:


    Jag slingade mitt hår i förrgår, innan det har jag helt och hållet min egen hårfärg (brunt), då jag inte färgat eller slingat på ca 1 år. Det var väldigt oslitet och jag kände för att bli lite blond till sommaren.Jag här hängt här inne mycket när jag vart gravid och läst om blonderingar o blekningar.. vad jag förstår är blekning starkare och man får blonda hår än av blondering.Dum som jag var, köpte jag blondering extra ljus, och mitt hår blev lite gult. Tycker inte det är SÅ gult, men det är långt ifrån vad jag hade för några år sen.Frågan är, vad kan jag nu göra för att håret ska bli blondare och inte för oslitet? Ska jag testa om någon vecka att slinga med blekning eller ska jag testa ett silvershampoo?
    Nu har jag inskaffat silvershampoo, men jag undrar kan man ha i inpackning efter silvershampoot?
Svar på tråden Ang blondering/blekning..