Vita tråden del 8
Loppisbord låter som en väldigt bra idé. Sätter man själv priserna innan man lämnar grejerna eller hur gör man?
Loppisbord låter som en väldigt bra idé. Sätter man själv priserna innan man lämnar grejerna eller hur gör man?
Vilka affärer är värda ett besök i Tranås?
Jag sitter och planerar en utflykt antingen själv eller med familjen om nån vecka.
Näe nu är det frukostdags, Saga har stigit upp. Jacob somnade om för en timme sedan, så jag har suttit här själv och druckit kaffe. *skönt*
Jag är bara inne på vagn nr 2. Vi köpte en Teutonia till Saga -04 den har Jacob nu. Sen köpte vi en sulky till Saga -05 den har vi också. Brukar säga till maken att det är tur att jag inte är vagntokig för då skulle det blivit dyrt. Räcker att jag är inredningstokig
Anton, du har inte fått högt blodtryck? Äter du järntabletter, det hjälpt lite på min värsta trötthet
13årmellan, grattis!
Grattis Lynn!
Nu blir jag väldigt OT, hoppas det är Ok?!
Jag sitter och funderar på vad jag ska göra med mitt liv efter föräldrarledigheten. Jag jobbar på makens företag men det kan bli lite för mycket "familj" ibland med svägerska+man, svärmor och svärfar och ibland skulle jag vilja ha ett annat jobb.
Jag skulle bla kunna söka en kurs Pedagogik på Högskolan på Hemmaplan om jag skulle vilja jobba som lärare, man kan nämligen läsa till lärare på Hph vilket är bra med tanke på att man ha barn.
Det är ju en del här som är lärare, ge era positiva resp negativa sidor med jobbet.
God morgon!
Jag ska inte göra så mycket idag. Saga ska till dagis, så jag kanske stryker lite när Jacob sover.
Imorgon ska vi vara "barnvakt" åt min ena systers tre barn. Min syster fyller år på söndag och hon önskade sig en spaövernattning av sin sambo.
Men deras barn är 10,5år och tvilllingar på 8år så de kommer ju leka och passa Saga under helgen så det blir nästan enklare. Det enda som blir lite "jobbigare" är att laga mat till 7personer istället för 4.
Lina, krya på dig!