malins79 skrev 2008-06-25 06:23:27 följande:
Det låter "kul". Men det måste bli betydligt varmare på golven i vinter när ni isolerat.Är ert torp stort? Vilken "modell" är det på torpet, rött med vita knutar?
Ja, det kommer förhoppningsvis bli lite varmare - vi gör halva huset i år och nästa halva (köket+ett sovrum) nästa år. Vinden är fortfarande totalt oisolerad, det är rena vindarnas tempel där uppe!

Den skall vi ta i tu med så fort köket är klart.
Huset är ett liet hus med 3 små rum och ett litet kök + pumphus/trapphus + vind med snedtak. Takhöjden ligger på ca 190-200 cm.
Det är dock utbyggt på 60-talet så vi har badrum, hall och toalett med normal takhöjd.
Tyvärr är inte huset rött, det är vitt och mintgrönt!!! Den gamla delen av huset är klädd i någon slags plastpanel och den nya delen är klädd i masonit/list och målad mintgrönt!
Jättefiiiint!
När vi är färdiga invändigt skall vi ordna till utsidan - då blir det falurött a'la ladugård och vita knutar!
Nu ska jag äta frukost.