Har en helt underbar korsning mellan en tasmansk djävul och en duracellkanin hemma som blir två om några veckor.
Han är så sjukt vild och bestämd att BVC tyckte vi skulle prata med en barnpsykolog, vilket vi gjorde.
Han har ett FRUKTANSVÄRT temperament (vi skyller på hans finska gener) och det är helt omöjligt att försöka undvika situationer där man vet att han blir arg eftersom han kan bli sur för vad som helst. Han kastar saker, välter omkull och förstör möbler, dunkar huvudet i bordet, slåss, kastar glasögon, skriker, smäller i dörrar...you name it.
Man vet aldrig i förväg vad som gör honom arg nästa gång. Det kan vara allt ifrån att han vill ha pappas gaffel när han ska äta till att han tycker att det är en bra idé att ha en blöja som mössa när han ska gå ut...
Barnpsykologen tipsade oss om en bok: "EQ för föräldrar". Det går i stort sett ut på att prata, prata, prata, prata och prata lite mer.
När han blir arg och sur får han vara arg och sur tills det går över. Sen sätter vi oss ner och pratar om vad som har hänt. Varför han blev så arg, vilka konsekvenserna kan vara o dyl.
Vi undviker att säga "nej" så långt det är möjligt. Istället blir det "Harry, jag vet att du jättegärna vill titta nära på stearinljuset men du kan göra illa dig jättemycket och då blir det aj-aj och kanske du inte kan gå på dagis imorrn/åka till mommo/ leka med kompisen (Whatever det kan vara)"
"Det är jättekul att hjälpa mamma att diska men just nu hinner vi inte. Vi ska ju..."
Jag trodde psykologen skämtade med mig när hon sa hur vi skulle göra, men det vände fanimig på några dagar. Han får fortfarande utbrott, men lyssnar bättre och har tom börjat förvarna..."Mamma, jag KASTAR nu!" säger han innan han hivar iväg leksaken eller vad det än är han har i handen när han blir arg. "Men du, då kanske leksaken går sönder och då måste vi slänga bort den" eller "Men tänk om du kastar så att nåt annat går sönder", "Tänk om du kastar på vovven eller mamma så att vi får aj-aj, det är väl inte så roligt?"
Han åker in på rummet när han blir sådär arg, mest för att skydda honom själv och inventarierna i lägenheten...Men vi förklarar att han får vara hur arg han vill, men ska han vara så arg att han slåss och förstör saker får han vara det inne på sitt rum.