• Micke

    lånelöfte på fler ställen?

    Varje ansökan om lånelöfte innebär att de tar en kreditupplysning på er. För många kreditupplysningar är inte alltid bra.

  • Micke

    Även SBAB skriver ju i klartext att antalet upplysningar är ngt de tar i beaktande:

    "Vad tittar ni på i kundens kreditupplysning?
    I samband med prövningen av en ansökan tas alltid en kreditupplysning på låntagaren. Där tittar vi om kunden har några betalningsanmärkningar, vilken inkomst han/hon taxerat för samt om kunden har några övriga krediter. Vi tittar även på hur många kreditupplysningar som tagits på kunden samt om kunden äger fler fastigheter än den som ska belånas."

  • Micke
    Twid skrev 2008-05-18 23:17:34 följande:
    Shit..det hade jag ingen aning om!? det låter ju skit skummt.. ska pratat med mäklaren/banken i morgon får fråga va dom säger om just det.. tack för tipset! nu blev jag ju nästan lite skitnögig.. hmm... fasst behöver nog igentligen inte vara orolig..
    Har man en bank man kan resonera med så är det ju enkelt att förklara och då är ingen skada skedd. Men kan iaf vara bra att känna till.
Svar på tråden lånelöfte på fler ställen?