Sprickor i underlivet...
det kan vara en ph-rubbning också, kommer sig vanligtvis av alltför intensivt tvättande. tvätta försiktigt med babyolja eller apotekets olja från intimserien. man ska ta det lugnt med tvättandet av muffen, inte använda tvål och helst inte så mycket vatten heller. olja på en bomullstuss funkar skitbra, och så kan man försiktigt skölja med vatten sen.
sedan finns det snälla mjölksyrebakterier i vagitorieform som man kan köpa på apoteket också, receptfritt - ingår i intimserien. men det får man inte använda när man är gravid..
jag får sprickor stup i kvarten, har ingen svampinfektion men väldigt känsliga slemhinnor. vatten är _döden_ för mig, sedan jag började att tvätta med olja så är det otroligt mycket bättre.