• kajsavarg82

    "raggarbil" o 1 åring

    frågan jag har är: hur fäster man en bilbarnstol i en bil utan bälten??? eller är det bara o lägga ner hela projektet? nån med erfarenhet???

  • Svar på tråden "raggarbil" o 1 åring
  • kajsavarg82

    jaha.. ja då får man vacker låtabli o åka med.. då vi inte har en egen bil (ännu) kan ju inte precis be vännerna att bygga om

  • kajsavarg82

    Mmm utveklingen har gått framåt.. min bror höll på o förlora sitt öga när farsan fick tvärbromsa, flög fram o slog i en milimeter övanför ögat rätt i instrumentbrädan.. det vill man inte vara med om.. ush.. tack o lov för bilbarnstolar..


    syd skrev 2008-06-17 12:41:41 följande:
    Knepigt som fanken så har vi överlevt som faktiskt var med på den tiden när bälten var nära nog tillbehör och barnstol i bil var ngt man hängde på ryggstöden
  • kajsavarg82

    denna diskutionen urartade lite tycker jag.. detta handlade om hur jag skulle kunna fästa bilstolen på bästa sätt inte hurvida hon skulle sitta utan bilstol eller ej.. sen är det inte något spädbarn som någon skrev utan hon är 1år.. MEN nu fanns det Midjebälte o fästa stolen med.. o hon fick åka fint i en Rosa Cadillac 60 =)

Svar på tråden "raggarbil" o 1 åring