• Tintin M

    Ägg- och speramdonation?

    Jag är en 43-årig, barnlös, kvinna som längtar efter barn. Nu funderar jag på att ta steget att göra ägg- och spermadonation i Riga.
    Jag och min kille, än så länge särbo, har gjort ett misslyckat ivf.
    Läkaren säger att vi får göra ett nytt försök men att chansen att lyckas är minimal. Hon säger att om äggdonation är ett alternativ borde vi överväga det istället för då är chansen att lyckas få barn mycket större. Jag var tveksam i börja men kan nu tänka mig det. Men min pojkvän vill inte medverka. Han är 9 år äldre än jag och i grunden tveksam till att överhuvudtaget skaffa barn för han är rädd att han är för gammal och inte ska orka, att det blir synd om barnet som får en så gammal pappa. Men han gick som sagt med på att testa ivf.
    Han stöttar mig och säger att eftersom det är viktigt för mig att få barn borde jag åka till Riga och få donerat ägg och donerad sperma. Han kan inte säga vilken roll han kommer att få. Blir han "bara" mammas pojkvän, eller tar han en papparoll? Han vet inte. Han säger att han får växa in i rollen. Finns det någon i samma sits? Eller någon som har fått barn på det är sättet, med två donatorer?

    Tintin

  • Svar på tråden Ägg- och speramdonation?
  • Tintin M
    Svar på #1
    Har du redan nu en "plan" för när du ska berätta för barnet? Allmänheten?
  • Tintin M

    Hej!
    Vad kul att ni hakade på och svarade. Jag har aldrig varit på ett diskussionsforum tidigare.

    Du har rätt Rasberry, vi måste reda ut våra roller innan jag tar steget. Vi ska till en psykolog på familjerådgivning på fredag. Jag hoppas att det kan hjälpa oss.

    Jag har bokat tid på AVA-kliniken i Riga för ett första informationsmöte. Jag tycker att det är synd att de inte har några öppna donatorer. För mig hade det känts bättre om det fanns en möjlighet för det ev barnet att ha valmöjligheten att få veta sitt genetiska ursprung.

    Jag håller med Inis och hymafr, om att hålla det inom en liten krets. Samtidigt vill jag inte att det ska bli en massa hysch-hysch och att barnet ska känna att det finns en hemlighet i familjen. Man måste ju stå för det.

    Fråga: Vad är skillnaden mellan embryodonation och ägg- och spermadonation? Det msåte väl vara samma sak?

    /Tintin

  • Tintin M

    Och min zonterapeut sa att Julio Iglesias pappa var 90 när Julio Iglesias tillverkades...

    Ursäkta min okunnighet, men vad är ET och FET?

  • Tintin M

    hymafr: Tack.
    Wow, så du ska göra ET i nästa vecka! Lycka till! Jag vill gärna höra hur det går. Hur mkt har du fått veta om donatorerna? Är det som när man gör insemination att man får välja från en lista där de uppger längd, färger, utbildning etcetera?

    /Tintin

Svar på tråden Ägg- och speramdonation?