kostnad för lampbyte på bil
Vi har en Renualt Megane Touring från 06 och jag har för mig att ett lampbyte gick på ungefär 200kr (inkl lampan) när vi lämnade in den till Renault-verkstaden.
Vi har fått bytt två lampor men ena gången kunde inte mekanikern fixa det då han hade för stora händer. Han bad mig komma tillbaka veckan därpå då rätt kille jobbade (som hade små händer). När jag då återkom så tog det ändå ungefär 10min för honom att byta lampan.
Vi har även en Nissan Micra från 05 som oxå är otroligt svår att byta på. När vi hade bilen inne på service hos Nissan så bad vi dom byta lampan men det strulade så mkt att dom blev tvungen att plocka ner hela fronten.
Nästa bil kommer vi definitivt undersöka hur lätt lampan är att byta för jag vägrar acceptera att bilen måste lämnas in på verksad för nåt så simpelt.