Vad skulle ni göra?
Du behöver inte ställa upp om du inte känner dig bekväm med det. Jag tycker att du måste ta ställning till om du ska vara barnvakt utan att bli uppskattad för din insats? Eller gör du det för barnets skull? Sedan så är det förstås också av vikt om du passar barnet för att pappan inte kan. Eller om du passar barnet som en ren tjänst åt mamman. Om du s a s ersätter pappan så är det nog honom du bör ta en diskussion med.
Att be om pengar är inte någon bra idé eftersom pappan har skyldighet att stå för alla kostnader för barnet hemma hos er. Det som stod här ovan att boföräldern ska stå för kostnaderna hemma hos umgängesföräldern är alltså helt felaktigt. Självklart ska båda föräldrarna förse barnet med t ex mat utan att kräva ersättning. Mamman har däremot en skyldighet att skicka med kläder.
Jag tror att det är helt fel väg att gå att börja be om pengar till glass, det får bara dig att framstå som en osympatisk person. Stå istället upp för att det inte är okej för någon att få dig att känna dig utnyttjad. Jag tycker du kan börja med att säga hur du känner till pappan, så får han lösa situationen.