Ni som har haft bitig valp
Min valp var otroligt bitig och att stoppa nåt i munnen eller ignorera hjälpte inte, då sprang han bara efter och nafsade och bet i benen istället.
Mitt tips är att när valpen är för jobbig gå då in i ett annat rum och stäng dörren efter dig eller sätt valpen i ett rum där den kan lugna sig. Det ska inte vara några långa stunder,bara så att den lugnar sig. Sen gör ni samma visa varje gång som bitandet börjar.
Vad ni INTE ska göra är att börja bråka med hunden och ta i den fysiskt för att den biter, är det en kampig hund så är det enbart en uppmaning till lek och kamp. Är det en osäker valp så kommer den då bara blir mer osäker och kan dessutom tappa förtroendet för människan, som i sin tur kan leda till en aggressiv vuxen hund.
Bitandet försvinner oftast efter några månader, så håll ut!!!
Lycka till!
Hls M