Inlägg från: bombelombisen |Visa alla inlägg
  • bombelombisen

    Uppsägningstid för vikariat??

    Undrar om någon kunnig kan hjälpa mig reda ut följande situation:Person 1 har ett tidsbegränsat vikariat, när tiden gått ut förlängs det men arbetstagaren förhandlar sig till en månads uppsägningstid. Innan vikariatet har gått ut säger personen upp sig och får sluta utan problem.
    Person 2 har också ett tidsbegränsat vikariat och antar att uppsägningtiden är 3 mån.Säger upp sig och får då reda på att hon inte kan säga upp sig eftersom det är ett tidsbegränsat vikariat och måste jobba tiden ut. Får det gå till så??? Kan någon hjälpa mig reda ut detta? Tack på förhand!!

  • Svar på tråden Uppsägningstid för vikariat??
  • bombelombisen

    Ok. Jag hade fattat det som att om man har en tillvidare anställning gäller 1mån. uppsägningstid och har man vikariat är det 3mån.När person 1 förhandlade om kortare uppsägningstid fick hon välja mellan 3mån. uppsägningstid och högre lön eller 1mån. och samma lön.Hon valde dock 1mån och samma lön. Har person 2 ingen rätt att säga upp sig, får man inte det på tidsbegränsade vikariat? Varför hade person 1 3mån. uppsägningstid från början, kan man ha olika regler för olika vikarier??
    Hoppas det inte blir allt för snurrigt nu..

  • bombelombisen

    Person 1 och 2 jobbar på samma arbetsplats. Ska kolla runt och se om jag hittar något. Tack för hjälpen!

Svar på tråden Uppsägningstid för vikariat??