Ia´s Stockholms morsor babblar vidare
Hallå! Känns som att det är dags att lämna ett livstecken
Jag har hastat in och försökt att läsa ikapp men det slutar oftast med att jag inte hinner skriva något inlägg själv. Nu gör jag tvärt om!
Vi har återvänt till storstan efter 6 veckor i norrland. Sen bar det direkt av till stugan i Trosa. Vi hade dock otroligt dåligt väder hela veckan så det blev inget besök till badplatsen och vi fick inte ens inviga altanen med ett fika
I måndags började jag skola in S på dagis. Hon var på gott humör och tyckte det var skoj med två andra jämngamla barn men hon hade hela tiden stenkoll på var jag satt. Så fort något otäckt hände så rusade hon till mig. I onsdags lämnade jag henne 30 min ensam och då tydde hon sig till storasyster. Jag tror nog dagis kommer funka bra för henne bara inskolningen flyter på. Tyvärr fick hon feber igår kväll och snoret började rinna inatt så idag kunde vi inte gå dit. Hoppas hon ska pigga på sig under helgen så det inte blir för stort avbrott från inskolningen.
Igår fyllde maken år så jag och tjejerna bakade tårta och överraskade honom med favoriträtten, Kassler i ugn
Idag bär det av till Trosa igen efter jobbet. Bilen är knökfullt lastat så vi fortsätter att dra grejer med oss från lägenheten varje helg. Ska bli skönt med lite lantluft, stora tjejen längtar dit.
Panda: Jag förstår det där med cykeln. Jag svär varje gång vi ska ut och cykla. Jag har en jättefin mountainbike som jag köpte för 14 år sedan men knappt har använt. Den rullar superbra men man sitter ju som en ostbåge på den och jag får inte alls någon bra kontroll när ett barn sitter bak i stolen. Vill verkligen köpa en gammal "Hulda" där jag kan sitta rak i ryggen och med shoppingkorg! Spanar för fullt på Blocket, hade önskat mig en Skeppshult men de kostar ju 7000:- nya.
Kråkan: Jag har nog allt läst nyheten... GRATTIS till graviditeten! Hoppas du får må bra och orkar med lille man under tiden.
Är superskoj att läsa vad alla gör men jag orkar inte kommentera allt. Ska försöka hinna hit lite oftare nu när vi börjar återgå till vardagen. Jag ska börja jobba igen den 1 sept så fram till dess sköter jag inskolningen och tar hand om barnen hemma.
Trevlig helg alla! Kram kram