Hej :)
För det första skulle jag sätta mig ner och ta en ordentlig funderare. Är det här något vi ska göra själva eller kan vi leja bort det?
Lejer ni bort allt kan jag inte ens föreställa mig vad det kostar, bara att det blir mycket.
Gör ni det själva rekomenderar vi att ni läser in er på byggahus.se. Där finns forum för allt ni kan tänkas behöva.
Vad det kommer att kosta kan ingen säga men det beror på vad ni har för slags hus.
En liten översikt:
Avlopp:
- rör och material kostar inte mycket jämfört med allt annat ni behöver (tack rinkaby rör)
- skarven mellan det kommunala vattnet och ert skall fixas vilket innebär att ni behöver gräva (vilken tur att vi kunde göra det inifrån)
- maskiner skall hyras och det kostar om man inte känner någon som har det man behöver (tack till våra vänner)
Badrum/toa:
- kakel, klinkers + allt annat material kostar mycket (vårt badrum är på 3,2 kvm och bara materialet gick på 15000)
- badrumsinredning är inte billigt (vi köpte visningsexemplar - som affärerna rear ut säsongsvis)
Alltså, jag har pratat med maken och detta inlägg skulle kunna bli hur långt som helst. Det vi kan säga är att det blir dyrt hur ni än gör. Frågan är väl bara om NI har lust att lägga ner allt jobb det innebär??
Vi kunde göra allt innan vi flyttade in, vilket var smart. Vi kan inte säga hur mycket allt gått på för vi har inte räknat ut det än men det blev inte billigt fast vi kände rätt folk och fick till bra dealar.
Gör som vi: läs in er på byggahus.se. Prata sen igenom allt och försök finna lösningar. Kolla igenom er bekantskapskrets. Ställ för- och nackdelar med "göra själv" och "leja bort" mot varandra och bestäm er.
Hur ni än gör blir det dyrare och mer jobb än ni föreställt er. Så enkelt är det.
Ps, lämna ett meddelande på min sida om du vill prata mer.
Lycka till :)