• Mickan84

    Spädbarn+katt - på natten?

    Hej!

    Jag undrar hur ni som har katt och spädbarn har gjort på nätterna när ni sover. Jag och min sambo ska ha barn om ca 3 månader och har en underbar katt på 4 år som är lite busig. Det som oroar mig och min sambo är att katten på nattetid ska hoppa upp i själsängen och landa på bebisen när vi sover och inte kan hålla kollen. Under dagtid är det en annan sak eftersom att man då är vaken. Som läget är nu sover katten i fotända hos mig och kommer vid 4 tiden upp och lägger sig mellan våra kuddar.
    Har försökt att stänga sovrumsdörren på natten för att vänja honom men det slutat med solosång som kan hålla på i flera timmar.

    Är det någon som har tips eller råd om hur vi ska göra?

    Michaela

  • Svar på tråden Spädbarn+katt - på natten?
  • Mickan84

    Hej! Jag vi har satt upp spjälsängen och flyttar på honom om han hoppar upp och så men när vi inte är hemma går han dit och lägger isg ändå. Har försökt att stänga dörren till sovrummet men han klöser upp stora märken då.

    Läste någon stans att man ska bädda med aluminiumfolie .. ska testa detta.

  • Mickan84

    Tack för alla svar! Min sambo är fortfarande lite skeptisk till att katten skulle låta spjälsängen vara när bebbisen har kommit. Tänkte att vi iallafall ska testa med folie....!!!!!!

    Kram på er alla!

  • Mickan84

    Hej Gott folk!

    Har nu testat folievarianten i 3 veckor och katten har inte varit i sängen en endaste gång. Han balanserar så vackert på kanten men vägrar att hoppa i så länge folie finns i . tänkte testa att ta bort det någon dag och se om han märker något. Vi har ju en filt hängandes över för att inte samla damm så han kan ju inte se om där e folie eller ej.

    Tack för tipsen!!!!!!

Svar på tråden Spädbarn+katt - på natten?