Hyresvärdar blir överkörda
Ja vi som hyresvärdar har tyvärr dåligt med ställen som kan ta oss i försvar. Jag sitter fast med en hyresgäst som bara bråkar. Idag var det för kallt (21,8 grader vid fönster).
Värmen in är på sen i lördags.
Jag kan tyvärr inte göra så mycket. Finns det någon där ute som vet vart jag som hyresvärd kan vända mig??
Dessa är alltså otroliga... Jag har samtalet inspelat så bevis finnes, bildbevis på elementen som det står saker framför, vädring sker hela dagarna (är det för varmt eller?)
Hon har kontrakt o brytit flera punkter redan
Spolat massor med vatten efter 23
vädrat mer än nödvändigt
Förstört halva lägenheten
tappat bort nycklar och inte betalt än. (hon har till den 31 okt när dom flyttar ut på sig)
Vi har säker gjort massor av fel då det är vår första gång, men varför inte komma lugnt och prata i stället för att bråka. Jag vill inte bråka men nu orkar jag inte. Vaknade upp till en rejäl utskällning när jag öppnade dörren. Ang. att det var för kallt. INTE ett ljud om detta tidigare. Kunde dom inte bara kommit ner och sagt att dom fryser så hade vi höjt värmen. Men vi har standard temt. 21,1 nere hos oss. Nu är det 24,6. Han krävde av mig att jag skall VETA vad som är fel och åtgärda det innan dom skall behöva säga till.
Hjälp mig lösa detta
Jag löser det hur som helst, helst utan bråk om det går