Inlägg från: AnneVikstrand |Visa alla inlägg
  • AnneVikstrand

    Hur firar ni julafton?

    Jag själv är aboslut inte intresserad av att fira jul över huvudtaget. Min sambo tycker det är jätte jobbigt då han och även hans familj tycker det är en stor sak.

    Hur firar du och din man, sambo och partner jul? Firar ni tillsammans eller med era egna familjer? Har ni barn? Hur firar ni med dom?

    Ja jag är lite nyfiken hur ni löser det :)

  • Svar på tråden Hur firar ni julafton?
  • AnneVikstrand
    MINA GOA BARN skrev 2008-09-21 14:42:16 följande:
    Jag älskar men hatar julen kan man nog sammanfatta julen för min del. Sen jag blev ihop med min nuv. sambo så firas julen ALLTID hemma hos hans föräldrar, det är lag på det. Gud nåde den som bryter den jävla traditionen, och fy fan säger jag om det!Jag var 11 år när mina föräldrar slilde sig, som barn då så försökte jag dela på mig för att vara mina föräldrar till lags. Var jag hos pappa fick jag ruttet samvete för mammas skull och var jag hos mamma så blev det vice versa för pappas skull.Idag är ju jag vuxen, jag har en egen son, 8 år. Han är inte min sambos biologiska. Min sambos biologiska har 2 egna barn som börjar bli vuxna, 17 och 19 år. Till saken hör att vi kommer få vårt första fosterbarn om ca 1 månad. Jag känner att jag vill få fira min jävla jul hemma, lägga krutet på våra egna barn. För firar vi jul med min sambos släkt innebär det att vi måste köpa julklappar till 4 ungar till, min sambos syskonbarn. Det innebär att det blir mindre pengar till julklappar för våra egna barn.En annan sak som också känns för djävligt är att förra julen när vi då firade med hans familj fick min son en symbolisk julklapp av min sambos föräldrar. Sedan satt jag och min son och tittade på när resterande 6 ungar fick utdelat alla sina julklappar. Min son undrade naturligtvis varför vissa barn har rätt att få fler julklappar än andra barn. det undrar jag med! jag är så djävla förbannad på ordet jul, det står mig upp i halsen. Faktum är att jag och min sambo är för närvarande djävligt osams sen inatt och ämnet var just jul.Min sambos nästan vuxna barn hade knorrat till han om just julen att dem var oroliga för att vi inte skulle fira julen hemma hos hans föräldrar. Så jag har liksom varenda djävla människa emot mig! Ett annat praktiskt problem är hur vi nu ska kunna ta oss dit, till hans föräldrar tar det ca 1,5 timma att åka. det var redan trångt för oss i baksätet sen förut, för där fick jag sitta, min son i sin bilstol + min sambos 17 åriga dotter. Fram sitter min sambo som kör + hans son i "mitt säte". Både min sambo o hans son är långa, dem är 190 vardera. I år kommer vi dessutom vara ett barn till, vårt fosterbarn som kommer vara 3,5 år i jul som sitter i en bilstol som tar större plats än vad min sons bilstol gör. Alltså så skulle bilen vara full av bara mig och sambon i fram och min son och fosterpojken i baksätet.Förstår nu min ångest över julen?
    Vi har samma känsla över julen. Därför har jag här hemma gjort klart att jag kommer inte under några samhälls omständigeher NÅGON jul fira någon annanstans än hemma hos mig i min egna soffa. Allt annat för mig är INTE jul. Jag har sagt att dom som vill fira med oss kan komma hem till oss. Men jag tänker inte åka bort. Kanske låter som någonting ní skulle behöva? Varför kan ni inte tillsammans fira med bara barnen? Skulle väl vara skönt?! Jag hoppas verkligen det kommer lösa sig för er!!! Kram!!
  • AnneVikstrand
    MINA GOA BARN skrev 2008-09-21 20:13:41 följande:
    Svar på #40Tack för din medkänsla, den värmer vill jag lova!Min sambo och jag har inte pratat med varandra sen vi blev osams för många timmar sen och snart är det kväll och läggdags med arbete daagen efter som gäller så jag känner mig rätt så låg. Jag tänker denna gång dessutom inte ge mig, vilket jag ALLTID har fått göra för att få frid i huset.Jag har gett min sambo det budet som du föreslår, men han känner tydligen så mycket krav på sig från sina föräldrar + sina barn att det måste åkas dit. Redan förra julen blev vi ju osams och då fick jag ge med mig. Det gick så långt den gången att vi tom bröt upp och hela hans släkt fick veta det....Han har dessutom 0 förståelse för att jag inte följer med, han kan inte acceptera det. Men, jag tänker försöka stå på mig i år. Sen får väl han och hans barn åka iväg själva då och jag sitta här ensam med min son och vårt fosterbarn. Det känns också taskigt, mot mina barn, men vad ska jag göra? Liksom, hur jag än gör så blir det taskigt mot min son och vårt fosterbarn!Suck, tror istället jag åker till min väninna och hennes barn. Hon är singel med sina barn, förvisso firar hon jul hemma hos sin mamma tillsammans med sina syskon och deras respektive, men hon är innerligt less på att ljämt åka iväg under jularna.men det kommer knastra här hemma och det känns ju verkligen inte som en bra inledning inför att ta emot ett litet fosterbarn!
    Jag tycker helt klart du ska fortsätta att stå på dig!!!! Det är tungt jag vet. Men någon gång måste det få ett slut. Våra sambos kanske är bröder? Skämt åsido. Men iaf så har jag på någotvis fått min sambo att förstå att jag tycker julen är jobbig. Försök få honom att stanna hemma och prova ett år? Han kanske också skulle tycka att det var skönt att vara hemma bara han har fått prova? Det skulle ju inte vara hela världen att fira jul på skilda håll heller. För barnen kan det ju bli ett orosmoment. Men ni får se det som ett provade år i år då?
  • AnneVikstrand
    MINA GOA BARN skrev 2008-09-22 18:59:16 följande:
    Svar på #45 Jag ska försöka stå på mig. Vi är inte lika osams nu heller.....Tack för din omtanke och KRAM
    Skönt!!! Du får gärna uppdater om hur det går?! Kram!!
  • AnneVikstrand
    MINA GOA BARN skrev 2008-09-22 20:26:11 följande:
    Svar på #47 Hmh, osämjan hade inte riktigt lagt sig, ännu...Ska jobba på det mer.

    Ojdå. Ja, hoppas verkligen det kommer lösa sig för er på ett vettigt sätt. Det är ju absolut inte mennning att du ska behöva "ge dig" varenda jul.


    LYCKA TILL!!!!

  • AnneVikstrand

    Ja, men så länge du har gett dom möjliheten att få komma tycker jag helt klart ni ska fira jul hemma hos er. Väljer dom att fira någon annanstans så är ju det deras problem. Tycker inte att du ska fira jul någon annanstans om du inte känner för det. Jag talade om för mín sambo att jag inte kommer kliva utanför dörren, förutom med hunden då, på julafton. Alla var väkommen hem till oss. Men för en gång skull vill jag försökakänna julglädje.


    Du får be din man att välja om han vill fira jul med dig eller ej. Tråkigt att det ska vara så.. förstår inte varför hrla tjocka släkten måste träffas jämt. :s

  • AnneVikstrand
    Knubbe12 skrev 2008-10-10 21:46:51 följande:
    Hur ser ni förresten på julklappar till vuxna? Brukar av gammal tradition köpa till de vuxna med, men det känns som att bara byta pengar o klapparna är väl ändå till för barnen?!
    Jag har aldrig firat jul med min pappa när dom har gjort det. Men dom brukar köpa en present för 150 kr tror jag det är. Sen lottar man ut paketen, så alla som har köpt får ett "150kroners" paket. Det gäller ju att paket innerhåller någonting för både tjejer killar och oavsett ålder. Sen får ju sjävklart barnen sina klappar :)
Svar på tråden Hur firar ni julafton?