Inlägg från: Anonym (orolig) |Visa alla inlägg
  • Anonym (orolig)

    Ung dement förälder

    Hej,

    förstår att det är jättejobbigt. Får jag fråga hur det började med din mamma? Är lite orolig för min far som är 62 år. Tycker han börjar glömma saker allt oftare och verkar ochså lite personlighetförändrad.

  • Anonym (orolig)

    Anonym (uska) skrev 2008-09-27 14:58:21 följande:


    På vilket sätt märks personlighetsförändringen? Jag har ingen anhörig som har någon demenssjukdom men däremot jobbar jag med dementa och har gått en del utbildningar inom det så jag kanske kan vara till någon hjälp.
    Han oroar sig väldigt mycket, på ett sätt som han inte gjort förr. Tex var vi på en resa, och det var ett konstant prat om vilken gate var det? vilken tid var det? har du med dig allt? har jag med mig allt? var la jag mössan? vad är klockan nu? om och om igen. Och detta kommer från en person som rest väldigt mycket. Han oroar sig om allt och verkar även allmänt deppig.
Svar på tråden Ung dement förälder