vad är insulinchock?
Någon med diabetes som kan förklara för mig vad det är för något???
Någon med diabetes som kan förklara för mig vad det är för något???
Insulinkänningar
Symtomen på fallande blodsocker är individuella, men vanligen förekommer
matthet
svettningar
darrningar
blekhet
onormalt beteende: irritabilitet, orolighet
otydligt tal
dimsyn och dubbelseende
raglande gång.
Om sockerhalten i blodet är för lågt får hjärnan inte tillräckligt med näring och man blir till sist medvetslös, drabbas av chock. Vid diabetes är det en insulinchock. Insulinchock kan bara tillstöta om en diabetiker går på insulinbehandling eller tar tabletter som stimulerar insulininsöndringen i bukspottkörteln.
Oftast uppträder en rad varningstecken, insulinkänningar, innan en insulinchock tillstöter. Insulinkänningarna betyder att diabetikerna snabbt ska äta eller dricka något för att förhindra ett blodsockerfall. Blodsockerraset kan bero på att en utebliven eller försenad måltid (om dosen basalinsulin är stor), för stor insulindos eller för ansträngande motion(diabetikern har inte garderat sig med lagom mycket mat eller reducerad insulindos) eller på alkoholkonsumtion. Man talar om för lågt blodsocker när blodsockret sjunker under 4 millimol per liter.
Vanligen rättar diabetikern själv till situationen men ibland kan det behövas utomstående hjälp. Många diabetiker bär ett armband eller ett hänge som visar att de är diabetiker. Dessutom har de kortet Jag är diabetiker i portmonnän. Diabetesförbundet tillhandahåller ett kostnadsfritt faktablad om första hjälpen.
Otacksamhet är lönen
Jag är diabetiker (typ 1) och precis som Krabbolina skriver så är det individuellt. Jag har aldrig hamnat i koma, men för lågt blodsocker/för hög insulinmängd gör att jag blir darrig, jag kallsvettas, blir superirriterad och disorienterad. För en som inte är diabetiker skulle man kunna beskriva det som att man inte har ätit på väldigt länge (x 100) och man känner sig svimfärdig.
men då är insulinkänning och insulinchock samma sak då?§
fast jag tror att vid chock har man kommit ett steg närmre medvetslöshet än vid en känning.
nej dte är inte samma sak.
men en känning kan leda vidare till chock om man ignorerar känningen?