Inlägg från: cream tea |Visa alla inlägg
  • cream tea

    hörntänder före framtänder??

    Vår son har sina två framtänder i nederkäken sedan ett par månader tillbaka (han är 6 månader nu). Vanligtvis är det ju framtänderna i överkäken som då står näst på tur. Men där syns inte en tillstymmelse till tänder. Däremot har han nu två små risgryn där hörntänderna i överkäken ska vara... Är det vanligt att tänderna kommer i en annan ordning än det "normala" eller ska vi vara bekymrade? Tänk om han inte får några framtänder i överkäken!

  • Svar på tråden hörntänder före framtänder??
  • cream tea

    okej, skönt. Men han kommer ju se jättekonstig ut med två framtänder nere och sen bara hörntänderna uppe! Hahaha, som en hund eller nåt.

  • cream tea

    Bra bra.


    Matanza skrev 2008-10-04 12:18:07 följande:
    Dom kan komma i vilken ordning som helst så oroa er inte!!!
  • cream tea

    Såg idag att lilleman verkar ha framtänder på gång där uppe också, men de har inte kommit lika långt som hörntänderna. Ev även de brevid hörntänderna..! Stackarn, inte undra på att han är lite kinkig just nu.

Svar på tråden hörntänder före framtänder??