• mkp

    Hög puls i öronen?

    Lite då och då men framför allt under och ett bra tag efter ansträngning dånar pulsen i mina öron och känns i hela huvudet, susar liksom också när det är riktigt starkt. Det behöver inte alls vara någon kraftansträngning alltså, en kort promenad till köket räcker för att få igång det. Jag vet att man ska känna av pulsen mer nu (är i v 18), men så här högt och mycket, är det normalt?!! Hur är det för er andra?

  • Svar på tråden Hög puls i öronen?
  • mkp

    Tack för svar! Jag ska nog kolla upp blodtrycket för säkerhets skull då. Det är vanligtvis väldigt lågt, men minns att läkaren påpekade att det hade blivit klart högre sist jag var där. Förhoppningsvis är det väl bara slemhinnor som spökar, men bättre att vara på säkra sidan.

  • mkp

    Tack för alla svar! Jag ringde sjukvårdsupplysningen nyss, och de sade ungefär som ni, och tyckte jag skulle ta mig in till mvc så snart jag kan för att kolla blodtrycket för säkerhets skull.

    Tänk vad många skumma småkrämpor man får som gravid, jag hade inte en aning innan!

Svar på tråden Hög puls i öronen?