• snuvig

    Yoghurt i underlivet?

    yoghurt svalkar lindrar klådan och därför kan man uppleva det som om besvären minskar. det gör dock varken från eller till mot själva svampinfektionen. använd yoghurt ikväll för att inte bli galen av kliandet och gör som snappi rekommenderar och gå till apoteket i morgon och köp ett hemmatest om du inte är 100 % säker på att det är svamp du har. jag lider med dig. svamp är helvetet på jorden

  • snuvig

    Anonym (Skäms) skrev 2008-11-01 08:20:37 följande:


    Svar på #9hur tvättar man sig med olivolja?Kan man inte bara dutta på lite?
    [/citat]

    extra virgin olivolja är jättebra att använda som intimtvål, det är nånting i oljan som har svampdödande effekt. jag har stående i en liten plastflaska i duschen och använder precis som vanlig tvål (dvs smörjer in och sköljer av). Är nog mer lämpligt i förebyggande syfte dock, tveksam till om den klarar av att bota en helt utbruten svampinfektion.

    Anonym (Skäms) skrev 2008-10-31 21:48:26 följande:
    [citat]
    Finns det hemma test???Vad heter det?Var in på apotekets sida men hittar inte det.
    tror det är pevaryl som har tillverkat det, på mitt apotek står det bland svampmedlen. Hittar det inte heller på apotekets hemsida men det ska alltså finnas "på plats"
  • snuvig

    oj. det blev lite konstigt i mitt inlägg.. halva svaret hamnade inom citatet, hoppas du kan läsa ändå

Svar på tråden Yoghurt i underlivet?