Anonym (Begränsat lidande) skrev 2025-01-08 21:50:41 följande:
Handen på hjärtat så var det väl en himla tur att inga av era barn behövde få dessa män till pappa. Det är ju helt upp till er om ni vill ha sex med idioter men att tvinga ett barn att växa upp med en idiot till pappa är ju fruktansvärt. Även om ni dumpar killen så är barnet ofta tvingat till kontakt.
Valet av pappa är nog det viktigaste och mest betydelsefulla man gör för sina framtida barn. Ett fel val kan innebära en förstörd barndo. Barnet berövas chansen att få en kärleksfull och viktig relation med ansvarstagande pappa.
Jag har världens bästa man och pappa till mina barn. Den relationen hade jag aldrig velat att dom var utan.
Ert lidande och smärta är äkta och fruktansvärd. Men aborten hindrade ju ett fortsatt lidande och fortsatt kontakt med idioten.
Handen på hjärtat så tror jag inte att någon här önskar att få barn med en idiot.
Handen på hjärtat så tror jag inte att någon här behöver lägga handen på hjärtat för att komma fram de självklarheter du rabblar upp (utan att ens ha orkat läsa inläggen ordentligt...).
Handen på hjärtat så tror jag inte att någon här blir hjälpt av ditt inlägg.
Handen på hjärtat så tror jag att du i första hand vill skryta och plocka poäng på utsatta människors bekostnad.
Handen på hjärtat så tycker jag att du borde läsa på om psykologiska mekanismer och destruktiva relationer. Kvinnor i destruktiva relationer är inte dumma i huvudet så du behöver inte använda någon nedlåtande ton.
Handen på hjärtat så tror jag egentligen inte att du bryr dig om något av ovanstående.
Handen på hjärtat... Om vi nu ska lägga handen på hjärtat, som du själv föreslår, så har jag rätt, eller hur? Handen på hjärtat nu...?!