Inlägg från: Anonym (My) |Visa alla inlägg
  • Anonym (My)

    orgasmer?

    jag har varit i samma sits som du. köpte mig en dildo för fyra år sen men inte tyckt att det har gett mig nåt att onanera själv. MEN, så för några veckor så bestämde jag mig för att prova själv. kör med glidmedel och min dildo. jag får numera orgasm varje dag tillsammans med min dildo+fingrar. =)

    Underbart är bara förnamnet! Och jag har lärt känna min kropp på ett helt annat sätt, och detta är jag glad för!

  • Anonym (My)

    Anonym (funderar) skrev 2008-11-16 05:44:57 följande:


    ok blir det lite OT här men .... vad menas med en orgasm egentligen? är det den där känslan som kommer islutet efter att man haft sex och typ "juckar" snabbare och snabbare tills man känner sig tillfredställd? eller vadå ska man få ut nån vätska ur sig också? fattar inte riktigt vad folk menar med att "få orgasm" för jag har ALLTID fått den där känslan av tillfredställelse (alltså att man inte vill jucka mer utan att det är slut, alltså känslan har nått sitt maximum och tagit slut) men har aldrig fått ut nån vätska som typ skulle rinna eller något (blir endast våt)...är det orgasmer jag har fått då eller? om det är orgasmer.... får inte alla den där känslan VARJE gång de har sex eller? vad konstigt... för jag får ALLTID den känslan.oavsett om jag onanerar själv eller har sex med någon annan...funderar.... (ps. är tjej)
    Den känslan du beskriver känner jag igen, och jag var/är likadan. Men sen jag började expremintera mer själv så kan jag säga att det är inte samma som orgasm, även om "välbefinnande-känslan" är där även då.
    Orgasm är mer som ordenliga "sammandragningar"/skälvningar som är MER än den känslan du beskriver. jag kan numera känna att NU kommer jag, och så kan får jag en orgasm. Förut var det mer "vägen dit" som hände. En skön känsla, men utan "slut".

    Hoppas du förstår vad jag menar.

    Man behöver inte få någon vätska ur sig för att det är en orgasm. inte vad jag vet iaf. Det kan komma vätska, men måste inte. är inte som killar som "tömmer sig" vid orgasm.
  • Anonym (My)

    Anonym (funderar) skrev 2008-11-17 02:20:16 följande:


    hmmm ok, haha kan man verkligen känna mer än jag redan gör? vad sjukt, så alltså den där känslan av att "ha uppnått sitt maximum och sedan när allt tar slut" är alltså inte en orgasm? när jag har sex och sedan rör på mig allt fortare och till slut brukar jag få den där känslan av att det är slut, så det är ingen orgams utan bara vägen till en orgams? för det kan ju inte vara så att jag ALLTID får orgasmer (för den här känslan som jag får får jag väldigt lätt behöver inte ens anstränga mig något) hmmm komplicerat ..
    svårt att avgöra om det är en orgasm du får eller ej faktiskt.
Svar på tråden orgasmer?