• Anonym

    Varför blir han inte riktigt hård?

    En idé skulle kunna vara en penisring. Den kan fungera på två olika sätt. Det ena är att lättare behålla blodet i penis men en del är utrustade även för att stimulera kvinnan. Detta skulle kunna vara en idé till att "smyga" in en lösning på ditt problem. "Jag har hört att det ska att bli knullad (eller vad du vill använda för ord) med en penisring då den samtidigt stimulerar klitoris och jag skulle vilja att vi provar detta"... eller nåt liknande. Vad tror du om det?

  • Anonym

    *Skrattar* fler än jag som har upplevt en för trång penisring tydligen. Egentligen inget att skratta åt men det är ju skönt att man inte känner sig ensam där i alla fall :)

    För att återgå till ämnet... skulle du beskriva den som nästan lika mjuk som i slakt tillstånd? Annars vet jag att detta (hårdhet) kan variera kraftigt på samma sätt som en eregerad penis kan vara uppåtböjd lika väl som den kan vara böjd neråt. Det skulle kunna bero på att han kanske är spänd inför era stunder eller nåt annat annat som orsakar spänningar. Du skulle själv kanske kunna öka på blodtillförseln genom att massera hans penisrot.
    Synd att du upplever det du beskriver men jag tror att det skulle kunna vara värt ett försök med nåt av det jag beskrev eller båda alternativen. Tror du att han skulle reagera om du ville testa något "nytt" med en penisring trots att du själv kan stimulerar klitoris? Multippla orgasner kan ju vara lättare att uppnå med hjälpmedel. Kan du inte säga att du läst någonting om detta och vill prova och se om det ger dig någonting extra?

  • Anonym

    Det är vanligt tror jag. I regel brukar man prata om stress. Kan vara normal stress eller stress över att han inte får "göra bort sig" inför dig eller att han inte duger... vet inte. Kanske lägger han för mycket fokus på att det ska vara "perfekt". Som du sa - lite åt prestationsångest.
    Frågan är om du kan lätta situationen (om det nu är det som det handlar om) - öppna er för varandra.
    Tror du inte på att föreslå penisring (förstår vad du menar med att det känns svårt att föreslå efter så kort tid) så kanske ni kan prata lite innan under täcket, fantisera vad ni vill göra med varandra (om inte det nu stressar mer).
    En annan fundering... nu vet jag inte under hur lång tid ni har haft sex men kan det vara så att han har någon förkyldning i kroppen. Detta kan påverka.

  • Anonym

    Låter i alla fall lovande att lusten finns där. Hans penis kanske inte blir riktigt lika hård eller uppspänd som dina tidigare killars men det kan säkert bli bättre. Det kanske är någon stress eller press som han känner (du ska inte ta på dig skulden för det) och det kanske måste få ta lite mer tid. Annars tror jag att detta kan lösas med en ring framöver. :)
    Det jag tänkte på med förkyldning var för att ibland så kan man ha en förkyldning i kroppen som inte brutit ut än men som påverkar kroppen i alla fall.
    Är det en bra kille så håll hårt i honom. Det andra tror jag tiden löser. Prova med att massera roten lite.
    En annan idé kan ju vara att du har det mörkt i rummet (för att gör situationen mer avslappnad) och sedan hjälpa honom genom att få honom att komma med hjälp av dina händer (använd glidmedel på dina händer) och stryk över ollonet i mellanåt. På det sättet kanske han känna sig trygg i situationen (om det nu är det som det beror på) men också för att du kanske kan lära dig hur hans penis fungerar och regerar på beröring. Efteråt kan han kanske hjälpa dig. Då får ni det båda skönt samtidigt som ni utforskar varandra utan penetrering vid ett tillfälle. (Börjar låta som en dålig sexspalt i Aftonbladet :P ).

  • Anonym

    Håller med. Det du beskriver känns som du är en trygg och rätt så okomplicerad person som han borde känna sig trygg i. Hmm... jag ska försöka beskriva en ställning som min fru älskar och alltid kommer i som jag tror berör på rätt ställen. Nu är det en ställning som passar oss men kanske inte för er men det kan vara värt ett försök. Som du beskrev så var penisen som du vill ha den när du sög eller runkade och kanske denna ställning kan hjälpa. Vi gör ett försök: Du sitter på honom i ridposition (ta in hans penis). Luta dig framåt. Flytta det ena benet (det som känns mest naturligt) in mellan hans ben. Ligg med kroppen längs med hans kropp eller med kroppen lite vriden ut mot sängen. Arbeta med höften men var försiktig med kulorna :P
    Denna ställning ger naturlig knipövning (även om det inte verkar vara nåt problem för dig) men också en fantstisk beröring för er båda. Min fru är (förlåt uttrycket) värdelös på att knipa även om det blivit bättre. Denna ställning ger oss båda en fantstisk upplevelse. Lätt att kulorna kommer i kläm men tanken är att denna ställning även ska ge beröring åt dessa (och kanske på det viset får honom hårdare som när du suger eller runkar).

    Har försökt beskriva ställningen så gott jag kan. Det är värt ett försök.

  • Anonym

    Röker han? Rökare kan ofta få problem med hårdheten. Hade ett jättefint ex som var rökare. Nikotinet går hårt åt dom små blodkärlen som behövs i penis för att få fullt tryck. Trist.

  • Anonym

    Riktigt kul att tipset hjälpte (nästan så man får en tår i ögat):D Det finns fler möjligheter. Detta visar bara att alla killar, precis som tjejer, inte är lika men att man måste lära känna varandras kroppar och t.ex. rätt ställningar. Ni har nog mycket kvar att utforska och på så vis kanske göra sexet ännu bättre... utforskande som kanske många aldrig kommer till och som leder till en bristande sexlust till följd av det slentrianmässiga sexlivet (ingen generalisering - bara gissningar). Se detta som en möjlighet till ett rikare sexliv!

    Ett till tips är att han sitter på en stol, lätt tillbakalutad. Du lägger dina armar runt hans hals och lutar dig tillbaka och sedan jobbar med höften.
    För att inte bara du ska arbeta hela tiden så kan han komma in i dig bakifrån (inte rumpan alltså) och sedan följa dig framåt när du lägger dig på magen. Sedan jobbar han i den ställningen (lutar sig och lägger sitt ansikte brevid ditt ansikte).
    Hoppas detta inte tar ifrån er ert eget utforskande.

Svar på tråden Varför blir han inte riktigt hård?