• Fru H

    Min sambo är rädd att jag ska gå upp i vikt

    Det där att säga att han är rädd att han ska ha sex med någon annan om du går upp i vikt och blir oattraktiv i hans ögon, det är inget annat än känslomässig utpressning, vare sig han menade det eller inte. FULT sagt!

    Usch vad jobbigt att leva under den press du gör, särskilt med den bakgrunden du har. Vet han om den? I så fall är det ännu mer okänsligt av honom.


    Det är generöst av dig att visa sådan förståelse för honom, men med tanke på att du startar en tråd om det så inser du säkert själv att det är något som inte är bra här.

    Hur orkar du leva med sån press på dig, i längden? Det måste ju vara jättetärande..


    Kvack, kvack, kvack. Så säger ankan.
  • Fru H

    Ts, hur är det med din självbild? När du låter någon köra med dig på det sättet och dessutom försvarar det?

    Inte inte anse detta som ett hot, det låter alldeles galet i mina öron. Att han ska lägga upp din mat åt dig så att du inte "fuskar"..?

    Förlåt, men nu blir jag riktigt ledsen för din skull.


    Kvack, kvack, kvack. Så säger ankan.
Svar på tråden Min sambo är rädd att jag ska gå upp i vikt