stoltmamma87 skrev 2008-12-04 12:28:23 följande:
hej. min andra son föddes 2v för tidigt han var gul i 2½månad sen så försvann det efterhand!tror inte du behöver vara orolig men förstår att du är det. jag blev vettskrämd när min son hade detta, för min korkade bvc sköterska skrämde upp mig och sa att försvinner det inte kan det behöva bli att han måste ha blodtranspantation jag blev så rädd att jag började gråta, men som sagt det var inget som var farligt med honom!
[/citat]
Kan tänka mig att du blev skrämd!! I mitt fall tittar de typ med allvarlig blick och säger, ja han är lite gul fortfarande!!!som om för att pâpeka att det borde vara borta för lánge sedan. Sedan när man läser om detta sâ stor det att det kan bero pâ fel pâ lever, cystik fibros och gud vet allt sâ dâ blir man ju orolig torts att de sagt att det är normalt och han är jätte pigg och gàtt upp superbra i vikt hela tiden.
Cina2008 skrev 2008-12-04 12:05:30 följande:
[citat]
Vår kille födde tre veckor för tidigt och hade gulsot ett bra tag. Presis som någon innan skrev, så försvinner det i ansiktet sist. Var också orolig och tror att det hängde i sig i ca 6-7 veckor, men sakta men säkert försvann det. Ett tips är att trycka lite försiktigt under fötterna eller på benen. Om märket som blir kvar är vitt så har det börjat gå ner. Jämför sedan längre upp på kroppen. I vilket fall så skulle jag fråga en extra gång hos barnmorskan, de kan ju förhoppningsvis det de gör.
Jag bad barnmorskan titta pâ honom när han var 3 veckor dâ vi var tvugna att göra om pku-testet och hon sa att han sâg sâ fin ut i färgen. En vecka senare säger läkaren att han är gul!! Sâ bm litar jag inte pâ.