mandelblomma skrev 2008-12-03 14:54:23 följande:
barnpsykologen jari Sinkonen som skrivit "till små pojkars försvar", "Låt småpojkarna få leka krig, brottas och visa sin styrka, säger Jari Sinkkonen. Pojkarnas vilda lekar fyller en viktig funktion i deras utveckling. Att inte få leva ut de aggressiva känslorna i barndomen kan få negativa följder senare i levet. När pojkar viftar med sina svärd eller skjuter på varandra föreställer de sig inte krigets fasor utan det är ett spel med bestämda regler. Superhjältar som batman och H-man är för den lille rädde gossen någon att identifiera sig med, nåon som har lyckats bekämpa sin kastrationsångest och dödsskräck. Aggression kan ta sig positiva eller negativa uttryck, men den är ett sätt att kommunicera på och ingår som en naturlig del i pojkens utveckling till vuxen man. Sinkkonen illustrerar denna utvecklingsprocess med exempel från sin praktik, sin egen barndom, litteratur, film och opera. Hans analys av Knatte, Fnatte och Tjatte liksom Pelle Svanslös är både roande och tankeväckande, och han visar att hjälten Siegrfieds öden och äventyr i RIchard Wagners opera Nibelungens ring är en utmärkt beskrivning av en pojkes pubertet och mognad till man. "
intressant. främst att det endast gäller småPOJKAR. jag menar inge illa mot dig som skrev inlägget, utan jag blir upprörd på själva författarens inställning.
nä det är väl därför flickor ska leka prinsessor. lära sig att deras främsta och viktigaste drag är skönhet och ska vänta på att en såndär stark person som fått leka krig och riddare hela sn uppväxt ska komma och rädda dom.