Barn & Glasögon!!!
Fick nyss veta att vårt barn på 7 år behöver glasögon... Jag kan inget om sånt här och blev orolig. Är 0,6 väldigt dålig syn på en 7-åring? Vad är "normalt" vid närsynthet?
Fick nyss veta att vårt barn på 7 år behöver glasögon... Jag kan inget om sånt här och blev orolig. Är 0,6 väldigt dålig syn på en 7-åring? Vad är "normalt" vid närsynthet?
Såhär ser min dotter ut i sina glasögon. Vi valde bågar som heter skaga cirkus. Det finns ganska mkt att välja på och många som är jättefina..

Jag vet inte hur mycket minus man kan ha, jag har -8,5 på båda ögonen och utan glasögon/linser ser jag knappt handen framför ögat (fick glasögon när jag var 8 år, nu är jag 33). Allt är väldigt suddigt. Har en bekant som har -12...
Beroende på vad det är för synfel, om det upptäcks i tid och man får bra glasögon har jag hört att felet kan växa bort när ögat växer.
Preggi: Vad söt hon är!! ![]()
Min stora tjej fick glasögon när hon var tre år. Detta pga skelning. Har funkat jättebra. Nu är hon sju och har fortfarande glasögon. Varje gång vi ska på kontroll hoppas hon att "ögontanten" ska säga att hon inte behöver sina glasögon längre men till vardags är det aldrig några problem eller gnäll om att hon inte vill ha dem.
Vad gäller bågar finns det massor av fina att välja mellan!
Min tjej på 4 år fick sina första glasögon nu och d har gått jätte bra!
Vet inte vad hon har i styrka men hon har brytningsfel på det ena och inget på det andra!
Spelar ju ingen roll hur stort fel är bara de använder glasögonen!
Min dotter ville ha rosa så d fick hon. D finns massor av sidor m barnglasögon men gå in till en optiker och titta! Min dotter fick bestämma helt själv och d blev jätte fint!
Vet tyvärr inte hur man lägger upp bild men kolla gärna mitt galleri. Där finns en bild!
Lycka till
Tack för bilden och era svar! Rafiiki, jag var inne och tittade på dina bilder också. Vad fina era barn är i sina glasögon!
Det finns nog ganska mycket att välja på, verkar det som. Vet ni om man kan anpassa bågarna så att de sitter fast ordentligt runt öronen? Mitt barn har nämligen ett ganska "platt" näsben, så där är inte så mycket att "hänga upp" ett par glasögon på.
Hej! Jag jobbar som optiker och kanske kan förklara lite. Man kan se det som att vi har en tavla med tio rader på.Den tionde raden motsvarar visus 1,0. (Visus= ett mått på hur bra man ser).Ditt barn kan utan glasögon se 0,6 dvs den sjätte raden av dessa tio. Visus 0,8 te.x. motsvarar att man kan läsa den åttonde raden.
Man blandar ofta ihop detta med styrkan man behöver på glasögonen för att kunna se den tionde raden.Den mäts i dioptrier och jag har sett exempel i tråden på -3,75 eller +8,5.
Minus är när man är närsynt och plus är när man är översynt.
Det vi strävar efter när vi provar ut glasögon är att man skall kunna se den tionde raden oavsett vilken styrka på glasögonen man behöver.
Hoppas det hjälpte och det kommer säkert att gå bra med ditt barn och glasögon.
Winnie1971 har förklarat bra hur det ligger till med styrka och synskärpa tycker jag - att dessa två inte alls säger samma sak om ett synfel.
Full syn= 1,0 (tionde raden)
Inget synfel på ögonen = 0,00 ( styrka)
Jag jobbar också som optiker och skulle bara vilja tillägga att för barn i 7 års ålder så är det inte längre lika "illa" att få glasögon som när vi var små. Jag har haft 10 åriga killar som jublat när man sagt att de nog behöver glasögon. Tjejer i 8 års åldern som gör allt för att "lura" sig till glasögon osv. Så det har faktiskt blivit lite "inne" att vara glasögonorm
Åsså finns det ju såååå fina barnglasögonbågar nu också.
Fick du något "recept" med hennes styrkor på?? Har hon plus-glas så finns det god chans att det växer till det bättre när hon blir äldre. Har du å hennes far glasögon?
Lycka till med lill-tjejen!
Tack för alla svar.
Något recept har vi inte fått, de ska göra ett syntest till först för säkerhets skull. Nej, mitt barn är inte det minsta bekymrad över att få glasögon, tvärtom. H*n VILL ha glasögon!!! (Inom parantes sagt så har jag inte nämnt ifall det rör sig om en tjej eller kille. Men det kvittar ju!)
Nej, det är mest jag som oroar mig, för jag vet ju hur lätt h*n har för att tappa bort, ta sönder och glömma grejer. Plus att det ju aldrig är roligt att se dåligt!
Men tack än en gång för all hjälp här!
PS. Även om vi så klart måste kolla hos en optiker också, så hade jag gärna tittat på någon sida på nätet med barnbågar. Kan ni tipsa mig?