Inlägg från: DenDär |Visa alla inlägg
  • DenDär

    Cockerpoo!!!

    har sett 2 st

    De har sett ut i storlek och kroppshydda som en cocker men med pudelns päls.

    Trevliga som agilityhundar var dom.

  • DenDär
    Svar på #14
    Men den rasboken är ursprungligen inte en svensk... om jag inte har fel så är den skriven av Bruce fogel
    Baba Screetch skrev 2008-12-07 13:04:05 följande:
    Svar på #10 självklart inte! Så långt är jag åxå med! Saken är den att jag hittade hunden i en RASBOK! Alltså en sådan där alla möjliga olika rasen presenteras, och man kan läsa om vad det är för typ av hund, storlek, ursprung, användnnigsomräde mm.... Detv ar i DEN boken jag såg bild på- och information om en cockerpoo!
    Man kan aldrig vara helt säker på hur pälsen blir på en blandras. Man kan ju se hur föräldrardjuren är och sedan få en LITEN uppfattning om hur avkomman blir. Men garantier kan man aldrig få (inte inom rasavel heller för den delen). som svar på inlägg #2.

    varför är pälsen viktigast? Koncentrera dig på psyket istället, det är ju det som är avgörande.
  • DenDär
    Svar på #17
    misstänkte det.
    Det är ju upp till författaren att ta med e "raser" de vill ha med. Sedan om allt stämmer i boken eller ej är ju inte helt säkert och speciellt när det gäller de olika nationerna.
    Baba Screetch skrev 2008-12-07 19:40:00 följande:
    Stämmer, DEN boken var det!
Svar på tråden Cockerpoo!!!