Hjälp! Jag kommer säkert hamna i fängelse!!!
Det är så här.. Jag stämplade via alfa kassan för ja kanske 1,5-2 år sedan. Var först timanställd men började sedan gå på schema. Vad jag inte visste några av det första mån på schema var att man inte ska fylla i vilka dagar man jobbat utan %.
Så jag fick hem papper på att jag skulle betala tillbaka 10.000 då det inte stämde med arbetsgivarintyget dom fått.
Eller nästan inget stämde med det där arbetsgivarintyget då jobbet tydligen har fel schema på mig i datorn så det blev liksom fel när jag fyllde i hur jag jobbat och vad som stod på intyget.
Men jag betalar nu tillbaka dessa pengar en summa varje månad. Trodde att det liksom var bra med det sen.
Nä, då får jag ett papper hem om att dom ska polisanmäla mig. Vad kommer hända. Jag är livrädd för att hamna i fängelse och behöva vara utan min dotter på 8 månader. Tänk om jag tappar vårdnaden och allt om henne?!
Jag är så rädd så jag vet inte var jag ska ta vägen!! Hjälpa mig någon! Någon som vet vad det är för straff? Fängelse va?!
Åh, får jag fängelse vet jag inte vad jag gör. Tar livet av mig eller nåt!