Nova Scotia Duck Tolling Retriever ?
Min tollare är 6 år, hon är världens goaste. När hon var valp var hon hemskt vild och ville bita på allt, men det ändrades drastiskt efter första löpet. Sedan dess är hon alltid väldigt lugn inomhus, men pigg ute, lättlärd, snäll, gosig, glad, frisk, rolig, intelligent och uppmärksam. Har aldrig haft problem med henne, aldrig varit skällig, aldrig haft problem att lämnas ensam hemma, bra med barn och andra hundar.. som med alla andra hundar som får tillräckligt med sällskap, motion och stimulans så är hon en underbar kompis.
(Och precis som med andra hundar som INTE får tillräckigt med stimulans och träning, så kan hon bli överaktiv, stressad, skälla på cyklar och brevbäraren, inte lyssna, dra i kopplet och ha svårt att slappna av, både inne och ute.)
En tollare kräver ganska mycket hjärngympa och träning, och även avslappnings/passivitets-träning, då de ibland kan ha svårt att hitta "avstängningsknappen" :P
De tollare som jag har hört om som har haft mentala problem, har -alltid- varit hanhundar. Är det större risk att få en "störd" tollare om man skaffar en hane? *funderar*