Inlägg från: Husali |Visa alla inlägg
  • Husali

    Friterad klyftpotatis?

    Har gått Restaurangskolan, och vi gjorde det ofta. Supergott ju. Men minns inte riktigt hur vi betedde oss!

    Har googlat lite, men hittar bara avancerade grejer där man ska låta potatisen stå i vattnet, och byta vattnet, koka, svalna, fritera, svalna, fritera igen... Massa tok.

    Så gjorde vi INTE på skolan.

    Något som har ett smidigare och enklare tips?

  • Svar på tråden Friterad klyftpotatis?
  • Husali

    Men hur länge, vilken temperatur?

    Japp, jag har gått restaurangskolan i tre år. Men det var ett tag sen. Och nu jobbar jag i förskolekök, där friterar man itne så mycket potatis.

    Nu vet du det.

    Dubbelfritera?

  • Husali

    Hej och hå. Här flödar vänligheten och viljan att hjälpa.
    Jag är inte dum i huvudet. Jag vet vad dubbel betyder.
    Men för det, så vet jag inte exakt hur jag gör när jag dubbelfriterar potatis. Så därför frågade jag.

    Märkligt.

  • Husali

    Men det beskrivningen innehöll fler moment än dubbelfritering. Och då undrar ju jag naturligtvis om jag måste göra alla dom momenten också.

    Så svårt är det ju inte att skriva temperatur och hur mångra minuter, och om jag behöver tänka på något annat.
    Då kan man ju bara låta bli att svara.

    Skitsamma.

    Köper nå jävla pommes istället.

Svar på tråden Friterad klyftpotatis?