• sherlock

    Iso-dieten

    Hejsan!

    Jag har hakat på den fast kör min egen variant då jag inte kan få tag på boken med den "riktiga" planen.

    Försöker hekt enklet lägga 33% fett, 33% kolhydrat och 33% protein enligt planen.

    Det blir gröt och ägg till frukost. Tonfisk m majs o avakado till lunch och gi mat till middag.

    Har bara hållt på i ett par dagar men gillar den eftersom den är något enklare att följa än gi och maten passar mig och min ibs mage

  • sherlock

    Shea 1 skrev 2009-01-21 07:41:11 följande:


    sherlock skrev 2009-01-20 22:11:44 följande:
    Kul! Hur mår du? Jag visste inte att min mage kunde vara såhär bra! Jag har haft massor av problem med lös och pruttig mage (ursäkta) och nu är den helt lugn!
    Jag mår bra, min ibs mage brukar må bra av sådan här mat. Maggen tycker inte om en massa mjöl

    Jag känner mig peppad och inte som om jag bantar eller så. Njuter av min lunch och av känslan att min mage håller sig lung, brukar ha samma problem som dig annars med bubblig mage

    Följer du en "plan" från någon bok eller hittar du på egna recept?
  • sherlock

    Grattis Shea 1 Det här verkar funka för dig.

    Jag tror jag borde köpa boken för även om jag försöker hitta på egna måltider och kombinationer så är det svårt att hålla sig från fel mat när man inte har en "plan" att följa.

    Jag gick ner 1,5 kg första två veckorna sedan har jag pga olika anledningar fuskat lite senaste veckan (tyvärr så enkelt att äta mer kolhydrater när man har ont om tid och ork ) men ska köra igång igen.

    Har varit duktig på att göra matlåda varje dag till jobbet som är i ISO stil. Tidigare har jag alltid ätit mackor till lunch men nu blir det kylcing med majs och avakado eller tonfisk m majs och ett ägg. Magen mår bra men märker att när jag fuskat så blir den uppblåst på en gång! Var ute och åt och hade en rejäl craving för pasta carbonara och mådde hemskt dagen efter, magen helt kass!

    Nu har jag 3-4 kg kvar att gå ner till sommaren

Svar på tråden Iso-dieten