• Judy

    Är det verkligen bra med bebisar i bastun??

    Jag var på badhuset idag och satt utanför bastun. Först kom en mamma med sitt barn, barnet kanske var 1,5 år och jag tänkte, är hon dum i huvudet? ett sånt litet barn i bastun!

    Efter kanske 10 minuter kom en till mamma och gick in i bastun med sin lilla bebis som inte ens kunde gå, han kanske var 6-8 månader och satte sig i bastun med honom. Jag blev chockad.

    Nu har jag inga barn och har egentligen ingen koll på vad barn klarar, men mitt sunda förnuft säger mig att en sån liten kropp tycker det är jobbigt med sån hög värme och kan bli uttorkad?

    Vad tycker ni? Är det ok att ta med bebisar och små barn in i bastun?

  • Svar på tråden Är det verkligen bra med bebisar i bastun??
  • Judy

    Jag tänkte att det är allmänt accepterat eftersom jag såg två mammor under de 30 minuter jag satt där.. jag själv blir ju påfrestad av att sitta i bastun i 10 minuter.

  • Judy

    Missimo84 skrev 2009-01-24 13:53:51 följande:


    Neee, så små barn ska inte vara inne i bastun pga infektionsrisk, samt att värmen lätt kan göra de uttorkade. Dock vet jag flera som tar med sina barn in i bastun en kortis på badhuset för att barnen ska torka ordentligt, istället för att stå med en handduk på det iskalla golvet och försöka torka barnet.
    Jo det kan kanske inte skada, men lilla bebisen var inne i en kvart, jag kollade på klockan..
  • Judy

    dogcatbird skrev 2009-01-24 14:46:29 följande:


    Men små barn kan ju inte svettas optimalt??
    Vad händer då?
  • Judy

    dogcatbird skrev 2009-01-24 22:55:13 följande:


    ja, de blir överhettade - samma anledning som varför man ska lätta på deras kläder i affären, på bussen etc i alla fall i ett år.
    Okej, men de har inte utvecklat svettningar eller var det så du menade?
  • Judy

    Ni som skriver att det är ok säger också att de ska sitta i en balja med vatten och ta med in vatten att dricka och skölja dem med. Men denna bebis satt i ammans knä på mellanraden och fick inget att dricka. När han kom ut var han alldeles röd i ansiktet och öronen, det tycker inte jag är ok.

Svar på tråden Är det verkligen bra med bebisar i bastun??