Inlägg från: MyLoveLiam |Visa alla inlägg
  • MyLoveLiam

    Tråd för STOR övervikt

    AnnelieTyresö skrev 2009-03-01 18:08:29 följande:


    Denna v som gått har vart lite si å så med :SHehe, men jag haft ett jobbigt läkarbesök, så jag e sååå göad att jag klaarde av det iaf!Denna v bjuder på en rätt så jobbig kväll imorrn, hyfsat jobbaigt tisdag, in till stan på onsdag, vilket e jobbigt, å sen terapi på fredag,, hehe det atr aldrig slut,, men det är väl detta som är livet gissar jag :)Var å handlade igår kv för 1600 så nu har vi massa rolig mat hemma iaf, köpte mej fördärvad på olika creme fraicher,,, mums!
    När det är annat jobbigt runt omkring är det svårt att orka med att tänka på att äta rätt oxå. Men ta nya tag nu denna veckan så ska du se att det kommer att gå bättre.

    Jobbar du eller är du sjukskriven? Det låter som om du har en hel del jobbigt kring dej. Styrkekram från mej.
  • MyLoveLiam

    AnnelieTyresö skrev 2009-03-01 19:26:44 följande:


    Jag e pensionär nu, men vart sjukskriven i 5.5 år.Ja du vet läkarbesök å allt sånt,, jag blir helt slut, suger musten ur mej,, även om jag vet att det gör gott i längen, så får jag ångest av det.
    Ja, jag förstår det. Men kämpa på
  • MyLoveLiam
    Linnea1986 skrev 2009-03-01 20:31:07 följande:
    Snart är dag 1 avklarad för mig, jag sitter med min sista shake nu. Huvudvärken är bättre men känner fortfarande av den.
    Vilka smaker har du druckit idag? Har du några favvisar?
    Bra kämpat första dagen! Nu är du igång!!
  • MyLoveLiam

    Moder Jord skrev 2009-03-01 21:57:00 följande:


    Hmm.har "syndat" i kväll..gjorde egen glass på Kesella, frysta jordgubbar oxch lite florsocker. Jösses så gott det var!...fast jag borde inte...Ja ja...från och med nu kommer denna hemmagjorda glassen vara mitt lördagsgodis!
    Det kunde varit värre, den där glassen lät inte som den var "jättefarlig" *blink blink*
  • MyLoveLiam

    Efter vecka 2 med pulver.....

    Vecka nummer 1 gick jag ju ner 6,4 kg, och jag fattade ju att jag inte skulle fortsätta i den takten, men jag blev ändå besviken på att viktnedgången bara blev 1,7 kg denna veckan som gått. Men totalt 8,1 kg på två veckor kanske inte är så illa iofs....

    MEN jag har köpt Ketos stickor idag ocj mätte min urin nu, och jag är INTE i ketos....vad kan det bero på? Det enda jag får i mig förutom sopporna är vatten, te och Light cola. Någon gång tuggar jag på ett sockerfritt tuggummi.....vad gör jag för fel?

    Någon som kan ge mej tips????

  • MyLoveLiam

    Jag som är beroende av light läsk....har insett att det MÅSTE jag sluta med om jag vill ha bra resultat.
    Kanske lite naivt, men jag tänkte aldrig på varken att light läsk eller tuggummi kunde bilds till kolhydrater....

    Men detta är väl ett bra tillfälle att göra sig av med det beroendet oxå.....är det inte så man ska göra, vända nattsvart till positivt????

    Jag SKA klara det!!!

    Nu har jag dessutom lagt på en "straff vecka", det blir 4 med ren kur istället för 2.

  • MyLoveLiam
    Svar på #945
    Kämpa igenom de 3-4 första dagarna så kommer du att må bättre!!!
    Du klarar det!!!
  • MyLoveLiam
    Svar på #944
    Välkommen hit Linaz - kul att du hittade oss
  • MyLoveLiam
    Linnea1986 skrev 2009-03-02 16:55:03 följande:
    Inte varit på någon läkarkontroll, har kört CK innan utan såna här problem, vill inte ge upp för dom på jobbet vet ju att jag kör detta o vill inte vara någon som inte lyckas, får i värsta fall köra kombinerad, men de känns inte som om jag kommer gå ner något då.
    Jag tycker faktiskt oxå det är viktigast hur DU mår. Inte vad dina arbetskompisar tycker eller tänker.....kör som du känner att du orkar och klarar just nu. Kram!
  • MyLoveLiam
    Linnea1986 skrev 2009-03-02 17:22:36 följande:
    Har bestämt mig för att sluta med CK, klarade inte mer än 1½dag, men började även må jätte illa och sambon e sugen på att köra CK då han behöver gå ner i vikt. Kommer köpa hem kyckling som jag kan laga åt mig och sallad så man inte äter så tokigt ändå. Hänger gärna kvar här om man får det ändå.
    SJÄLVKLART ska du stanna kvar här
Svar på tråden Tråd för STOR övervikt