matschema vid 8 månaders bebis?
undrar hur mycket era barn äter under ett dygn ungefär..
har själv slutat amma preics...
när börjar man med två mål mat? just nu äter min lille
7 välling
10 gröt
13 burkmat
16 gröt
20 välling
undrar hur mycket era barn äter under ett dygn ungefär..
har själv slutat amma preics...
när börjar man med två mål mat? just nu äter min lille
7 välling
10 gröt
13 burkmat
16 gröt
20 välling
Sonen har vägra äta gröt perioder ibland, vad ska man ge då? Nån som har nåt tips? Kör med olika grötsorter och smaker men ingen funkar i dom perioderna.
Läste nånstans att en del lagar äggröra till frukost istället för gröt, nån som vet hur man lagar sån? Man kan ju ge smörgås oxå men sonen äter bara några bitar och blir inte mätt på det.
Ska börja ge lite yoghurt nu oxå tänkte jag...
Jag fick tips om att ge yoghurt med fruktpure i .. eller små bitar med vitt bröd med leverpastej eller messmör. Jag har ettrecept på äggröra från boken andra mosboken.. jag har aldrig provat det .. men här är det.
1 ägg
2 msk mjölk eller grädde
1 smörklick
blandar ägg och grädde smälter smör i en panna och blandar i detta tills det blir grynigt.. kan även blanda i skicka eller ärtor och sånt iden
Eller så kan du prova omelett. typ samma fast inte röra hela tiden. Kan rekomendera andra mosboken.. kommer ipaket om två böcker. JÄtte många bra recept och mellanmål och sånt. är skriven av johanna westman. Jag köpte den på alidbris.
8 Frukost gröt+banan och ersättning (lite till bara)
11.30 Lunch 1 stor burk + ev. frukt+ vatten
14 Mellanmål Frukt + macka
16 Middag 1 stor burk + frukt el. macka och vatten
20 Kvällsmål Gröt och ersättning (lite till bara)
21.30 Nattmål välling
mathea skrev 2009-02-06 12:27:54 följande
.Sonen är oxå svår med mat och gillade inga burkar med mat i början. Men det finns en (Hipp tror jag) med potatis, majs och kalkon, den gick hem Är från 6 månader. Den får han fortfarande ibland här eftersom han gillar den så mycket.
[/citat]
Samma här min son är 9 månader, och han älskar Hipp( kalkon , maj) så jag brukar blanda med min mat , då äter han bara några skedar , men va rolig att det är din sons favorit också.
Min dotter på 8 ½ månad äter såhär...
Kl 9-10: Amning
Kl 12-13: Burkmat eller hemlagat + frukt till efterrätt & vatten att dricka
Kl 16: Välling
Kl 19: Gröt & vatten att dricka
Kl 21.30-22: Amning
Vet att hon egentligen borde äta ett mål till med lagad mat, men än så länge är hon mätt, sover hela nätterna och går upp i vikt precis som hon ska. Så vi väntar ett tag till med det... Jag själv äter i princip aldrig två lagade mål mat om dagen.
För övrigt så äter hon mest bara 6-månaders burkmat, hon får kväljningar av för stora bitar. Vissa 8-månadersburkar går dock bra.
7 - flaska ersättning
9 - gröt med fruktpure'
12 - varm lunch, egen eller burkmat
+ lite ersättning efter.
15 - mellis, fruktpure'
17 - varm middag + lite ersättning efter.
19 - gröt + fruktpure'
Vi har precis satt till middagen vid 17, märkte att han var hungrig och behövde få mera i sig..
va roligt att så många har skrivit.
nu ser lille L dagar ut.
7 välling
10 gröt + macka
13 burkmat
16 vad vi äter eller burkmat
20 välling
Sen frukter som lite mellis.
Jag ändradef från gröt till mat vid 16 tiden. Tyckte oxå de blev för mycket välling/gröt!