Inlägg från: Millans hustru |Visa alla inlägg
  • Millans hustru

    Städning o höggravid

    Jag undrar om det är fler än jag som plötsligt bara MÅSTE göra tunga grejer så som städa (o då menar jag dammsuga o damma o flytta möbler o dammsuga bakom o passa på att möblera om lite, bära ut tidningskassar o konservburkar o köpa hem läsk o potatis och tvätta mattor....)
    Är i slutet av vecka 38 o plötsligt kan jag liksom inte MOTSTÅ att slita. Att göra mig helt slut. Att få saker GJORDA. Att känna tillfredsställelsen över att veta att nu är det RENT bakom soffan (*grimage*) och nu kan bebis anlända för nu är mattorna RENA! (Känner mig lite dum).

    Finns det risker med detta tänker ni?

    Undrar Madde, som nu ska försöka varva ner i solen på balkongen. En deckare kvar att hinna läsa ut också före bebis kan komma ju

  • Svar på tråden Städning o höggravid
  • Millans hustru

    Men jag har undvikit att städa ugnen. Tänker att rengöringsmedlet kanske inte är bra för barnet. Men det finns förstås inget som hindrar att jag kör en extra grovstäd i kylen...
    Varför håller man på så här? är det ett sätt att förbereda sig? Eller bara ett sätt att tappa den sista orken också *skratt* För jag lär inte kunna röra mig imorgon.

  • Millans hustru

    Okej! Det låter som att jag kan trösta mig med att jag är normalknäpp då
    började ni också runt samma vecka o köra på så här? SAMTIDIGT som MVC just råder oss till att vi ska börja VILA varje eftermiddag så vi är lite förberedda OM det drar igång framåt natten endera dagen... Nåväl. vi kankse kan lyckas med både och? Städa på förmiddagarna o vila på eftermiddagarna?
    Har ni också fått sämre aptit? Här är det svårt att få i sig så mycket.

    Madde

  • Millans hustru

    Jag o hustrun hade också en rätt lång period kring vecka 18-.... då vi möblerade om, städade, sorterade, KASTADE och byggde om. La golv o omorganiserade garderober, satte in kort i album osv. Men sen avstannade det. Det här är liksom något annat. Eller ett nytt varv av något liknande kanske. Men det känns annorlunda.
    O nu är jag så TRÖTT! I helgen blir det filt i parken, med kaffetermos, goda kakor och mysigt samspråk med hustrun (om jag kan ligga still förstås, o inte får för mig att jag måste klippa gräset i parken eller vattna stans alla blommor....*skratt*)

  • Millans hustru

    Anna!
    Jag hade en del foglossning runt vecka....22-27 (?) och då klarade jag inte med nästan någon fysisk aktivitet. Nu är jag rätt pigg igen. Svetten lackar när jag städar o promenerar men det är skönt att röra på sig o hålla igång. Jag tror det är väldigt olika hur man har det med ork, förstås. Jag kanske är väldigt lyckligt lottad.

Svar på tråden Städning o höggravid