mimmipigg skrev 2009-03-27 20:00:10 följande:
Hej på er! Nu är det gjort! Jag har idag donerat 17 ägg till två mottagarpar som delar på dessa! Nu är det bara att hålla tummarna. Äggen skulle befruktas idag och sättas in på måndag. Vi har ju pratat lite om smärta.... men alltså - jag kände absolut ingenting! Nada noll zero. Helt ärligt Det värsta under dagen var att jag mådde lite illa på vägen hem. Men det var nog att jag var lite bakfull av morfinet... nu har jag sovit ruset av mig några timmar och vaknat fyllehungrig och vräkt i mig massa mat :P Det näst värsta var nog när de satte nålen i armen.
Grattis till ett fantastiskt resultat! Andra gången jag donerade blev det också till två par. Känns bra att det blir ett så bra resultat. Jag kände heller ingenting, skönt. Det var väl därför jag donerade två gånger. Funderar faktiskt på att donera en tredje gång till hösten.
anemonasussegotta skrev 2009-03-28 21:29:51 följande:
mimmipigg! Du är fantastisk!! Nu är det klart! Hoppas det tar sig nu!!! Det blev ju betydligt fler än dom 10 dom trodde det skulle bli!! Ja nålsticken i början i armen!! Dom är inte att leka med!! ha ha ha, som värsta myggbettet... he he he. Mig ringde dom i går och meddelade att det blivit jättebra resultat! 17 ägg av de 21 blev tippen-toppenbefruktade (delade sig perfekt), så nu kan mottagarparen få upp till 8 barn var med lite tur!!! ja, jo, fast en ii taget!! ha ha ha. Ska dit om ca tre veckor och får då reda på om det tagit sig eller inte. Det ska bli jätteintressant!!!
Också himla bra resultat ju! Håller tummarna!
Ett barn har blivit till än så länge o ett annat par är gravida, det tredje paret fick neg. gravtest men de har embryon kvar i frysen.
Någon som har donerat tre gånger?