Inlägg från: planerat09 |Visa alla inlägg
  • planerat09

    Havandeskapspenning

    Hej!!

    Nu har blanketten om havndeskapspenningen ramlat ner i min brevlåda.
    Blir bara så förvirrad av alla dessa frågor som finns på blanketten.
    Ska väl tillägga först att jag är nybörjare på detta!!

    Jag jobbar inom vården och har väldigt många tunga lyft per dag. (ja ni som jobbar inom vården vet nog vad jag talar om)

    Nu kommer man till fråga nr 6 på blanketten...
    Hur många kilo lyfter du per dag?!
    Öhhh och vad skriver man där? Ska man gå och väga alla patienter för att få ut svare?! *ironisk*
    Nee.. skämt åt sido..
    Vill gärna få råd och tips hur ni andra fyllt i denna havandeskapspenningsblankett!!??

    En annan uppgift är att man ska beskriva en arbetsdag.. Hur utförlig ska man vara?!

    Tacksam för svar snarast!!
    (skönt att få iväg den så fort som möjligt, så man slipper tänka på den mer)

    MVH
    Marie

  • Svar på tråden Havandeskapspenning
  • planerat09
    Nora83 skrev 2009-03-06 10:46:16 följande:
    Jag ska också ansöka och hade svårt att veta vad jag skulle fylla i i antal lyft och kilo. Så jag ringde upp FK och frågade. Den jag pratade med sa att det bästa var om jag kunde beskriva min arbetsdag så utförligt som möjligt och sedan strunta i att fylla i några kg eller antal lyft, för då skulle de ändå se att jag hade ett tungt arbete (jag jobbar i storkök).Lycka till!
    Jo jag glömde tillägga det att jag ringde upp FK och ifrågasatte dessa frågor ang hur många kilon man lyfter per dag och den jag pratade med svara mig med att jag ska skriva att jag lyfter människor!!! Öhhh.. näähääää!!
    Sen sa hon.. ja och om inte det räcker så hör dom av sig om du måste vara mer utförlig!! Men vad var det för "stolpskott" som satt i telefon på försäkringskassan. Hur kan man svara så???
    Jag blev mer chockad av hennes uttalande. Klart att det INTE räcker med att bara skriva människor... Hmm puckon säger jag bara!!!
  • planerat09
    Emelie09 skrev 2009-03-06 10:46:49 följande:
    Ja jag hade precis samma problem. Jobbar inom hemtjänsten. Lyfter allt från matkassar till tunga vändningar. Så det skiljer ju mkt i vikt där. Jag lämnade mina papper till chefen som hjälpte mig att fylla i dom.Du vet att du måste ha ett papper ang omplacering också? Det missade jag.Prata med din chef.
    ....papper om omplacering??? Var får jag tag på detta papper och vad är det?!
    Har jag inte hört något om..Hmm ja jag säger då det.. Det är inte lätt att vara gravid alla gånger!! {#lang_emotions_dreamer}
  • planerat09
    Emelie09 skrev 2009-03-06 14:13:30 följande:
    Om du går in på FK hemsida och in på havandeskapspenning så ska det stå där nånstans. Utlåtande om omplacering heter den.www.forsakringskassan.se/blanketter/?page=/pr...Hoppas länken funkar.
    Åhh tack för den länken.. Jag som hade kladdat ner papprena som jag fick i brevlådan.. Nu var det inga problem att skriva ut nya. Bara att skriva nya så det blir läsligt! ;)
    Tack!!
  • planerat09

    Hej igen..
    Har gjort en utförlig beskrivning på hur en dag på jobbet kan se ut. Från då man börjar på morgonen tills man går hem.
    Så jag har gjort en så utförlig beskrivning att ett litet barn skulle förstå vad jag sysslar med.

    Ska lämna in lappen om omplacering till min chef i morgon tänkte jag. Så hoppas jag att det inte tar allt för lång tid att få iväg den.

    Är det vanligt att man kan bli nekad havandeskapspenningen. Dvs de 60 dagarna innan beräknad förlossning?

    Jag har ju sån besvär med ryggen och foglossning när jag jobbar.
    Har många tunga lyft och mycket stress på jobbet. Men kan det hända att jag blir tvingad att jobba till beräknat förlossningsdatum?!

Svar på tråden Havandeskapspenning