Flammentanz, nypon?
Fru Mjau skrev 2009-03-15 19:43:05 följande:
Du kan med fördel klippa bort dina överblommade blommor. Då triggar du rosen att fortsätta blomma ett tag till. Men de sista kan du låta sitta kvar om du tycker att det är fint med nyponen under höst och vinter. Ta bort dem på våren (när björkarna fått musöron) när du klipper bort ev. döda grenar.
Fast Flammentanz är en engångsblommande ros. Så därför spelar det inte någon roll om man klipper av överblommat, du får ändå inte fler blommor utan blir bara av med ev nypon. Gör ingenting med den efter blomningen om du vill ha nypon.Klippa av överblommat kan man däremot med fördel göra på sånt som remonterar (blommar om), men alltså inte Flammentanz.
Hade jag varit du så hade jag friserat den lite på våren, tagit bort gammalt dött och ev föryngringsbeskurit de äldsta grenarna om busken är 5-6 år eller mer.