Våtrumsskivor
Vi är supernöjda med våra skivor! (Fibo-tresbo)
Om du vill kika på vårat badrum:
hemnet.se/beskrivning/hemnet/383694
De används flitigt i Norge t ex. I vägrastplatsernas toalettutrymmen är det ofta en variant av sådana skivor även i Sverige.
Kolla som sagt med ditt f-bolag. Vad jag upplevt med dessa skivor är omgivningens skepsis, eftersom det i Sverige är en ny produkt.
Jag tycker det är mycket lättare att hålla rent och man slipper kakelfogar som blir fula med tiden. Jag litar mer på dessa skivor än på kakel, för har det blivit tokigt när tätskyddet gjordes inunder kaklet så är det kört.
Det gäller så klart att täta allt på rätt sätt. Vi satte även frigolitlister istället för trälister så att det blev ännu tätare upptill där skivorna slutar.
De är tunga att handskas med, så man behöver vara två för att sätta upp dem. Smidigt är det, men lite pyssel blir det ju ändå, så det är ju inte fixat på ett par timmar, men som reklamen säger, så kan man fixa det på en helg faktiskt.