Inlägg från: Gnagarn |Visa alla inlägg
  • Gnagarn

    Leksand i Kvalserien 2009

    Så är det i de flesta sporter förutom hockey där de är för kåta på pengar helt enkelt. Kolla bara slutspelet i elitserien. Helt horribelt med bäst av 7 matcher redan i kvartsfinalerna! Men mer matcher = mer deg!

  • Gnagarn
    Ragge24 skrev 2009-03-19 01:24:01 följande:
    Gnagarn:Jag tyckte att AIK var det bättre laget idag,men leksingarna kämpade och slet ordentligt.AIK är väldigt starka på Hovet med sitt publiktryck i ryggen.Målvakten i AIK räddade poäng åt sitt lag i kväll.Tycker Leksand och AIK hör hemma i högsta serien. Det är synd att det inte är så att 1:an och 2:an går direkt upp från allsvenskan och tvärt om i Elitserien.
    Var på Hovet igår. AIK var bättre men 5-1 är lite missvisande. 5-1 målet i tom bur så det kan vi räkna bort. 4-1 på en horribel målvaktsmiss från Leksands keepern.

    Leksand måste försöka hålla modet uppe. Än har dom det i sina egna händer. Se bara på Rögle förra året. Nykeln är att som sagt inte tappa hoppet. Flytet kommer komma förr eller senare och har man då lämnat in spelar det ingen roll med lite "gratis" mål här och där. Men kämpar de på kan de mycket väl fälla avgörandet.

    AIK förde matcherna mot Västerås och SSK (nästan dubbelt så många skott på mål) med torskade iallafall så de tar vi revanch på nästa möte så där tappar de poäng!!
Svar på tråden Leksand i Kvalserien 2009