• velicious

    bra/daligt ung mamma

    Hej!

    Jag är 21 ar och ska köra igang/planera barn/ barnverkstan varen 10.

    Nu vill jag veta vad just NI här pa fm, tycker om unga mammor/att bli eller vara en ung mamma.
    Bra som daligt. Ex. varför är det bra att vara en ung mamma än en äldre, eller varför är de daligt etc. etc..

    säg precis vad ni tycker =)

  • Svar på tråden bra/daligt ung mamma
  • LillYmer

    Blev gravid med mitt första barn när jag var 21 år.

    Jag har aldrig nånsin ångrat mina barn och aldrig nånsin ångrat att jag var ganska ung, tvärtom har det haft många fördelar. Man lär sig att hitta på saker med sitt barn och ta med den lilla ungen precis överallt och saker blir inte så jobbiga och inrutade tror jag.

    Det jag däremot ångrar är att jag inte skaffade utbildning bra jobb och jobbade ihop ett sparkapital innan jag skaffade barn.

    Barn kostar pengar och har man inga pengar så får både du och barnet lida. Det absolut största felet många gör är att tänka att sålänge det finns kärlek till varandra och till barnet såklarar man det. Visst det gör man men ungen får lida både en och två gånger när man inte kan göra samma saker som andra barn i samma ålder.

    Har man bara pengar så tar livet absolut inte slut för att man får barn tidigt. Jag har gjort allt jag önskat fast tillsammans med mina barn. Man kan resa, bara ekonomin tillåter det och mina grabbar har hängt med på allt från att tälta på rockfestivaler till att sova i hängmattor på folkabuss-hajk i norska fjordar.

    Men återigen, har du inte en ordnad ekonomi så kommer det bli ufft. Jag har kämpat som satan och alltid känt mig fattig men nu när dom är större kan jag äntligen jobba ikapp.

    En annan stor nackdel är att man förlorar kompisar och socialt liv. Det är jättesvårt att ta hand om barn och familj och samtidigt jobba som en tok för att få ekonomin att gå ihop och behålla vännerna på det. För övrigt så har det bara varit positivt.

  • Sizin

    humm ungmamma orkar mer sägs det, sen att man som 20 åring inte har hus, högskoleutbildning, m.m.. Det finns så mycket posetiv och negativt men allt övervägger allt.. så när man själv känner att man är redo för att gå upp på kvällarna, sitta med bebis spy, få kiss på sig delvis bajs med och ha ett barn som skriker för de inte vill sova eller för ingen anledning.. sen finns de dom stunderna då man vill stoppa tiden när man ligger där tättintill sin bebis när hon/han sover så tryggt nära sin mamma.. att få se hur fort allt utveklas, se dom första smile gropparna och höra hon/han skratta av glädje.. själv kan jag inte sluta gossa med min son och pussa honom. men så känner alla mammor, kärleken är så stor att man ej kan beskriva det.. Man måste vara stresstålig och lugn... Allt ordnar sig vare sig man bor i villa eller hemma :) man kommer alltid få det bättre och man kommer alltid ha viljan att kämpa till något bättre för man har ju en annan man måste tänka på när man får barn...

  • fairyfloss

    För mig:

    + det är superroligt att ha barn, min son får mig att skratta varje dag
    + mitt sociala umgänge har ÖKAT sen jag fick barn (andra mammor osv)
    + jag har nått att "gå upp ur sängen för", ett syfte med varje dag

    - jag har ingen utbildning och kan nu inte utbilda mig på länge
    - vi har det tufft ekonomiskt eftersom jag inte jobbar och min man pluggar
    - det är skitjobbigt att ha barn och ibland vill man bara mörda dem (gäller iofs om man skaffar barn vid 35 också)
    - svårt att göra saker man vill, typ åka på tältläger osv, med en liten knodd, svårt att umgås med folk i samma ålder eftersom de flesta gör helt andra saker (men jag har kompisar mellan 11 och 43 så det går bra ändå egentligen)
    - På grund av dålig ekonomi måste vi flytta mer än jag skulle önska (svårt att få bra hyresrätter här).

    Jag ångrar inte min son, det är svårt att göra det! Han är ju mitt underverk och det bästa i mitt liv. Samtidigt önskar jag att jag hade pluggat på universitetet ett tag (om än bara för att se hur det är!), att min man hade pluggat klart och haft en bättre inkomst och vi hade haft ett fast boende. Och att jag kanske hade mognat lite mer, vetat lite mer vad jag vill med mitt liv.

  • fairyfloss

    Glömde, fick barn när jag var 21.

  • Sizin

    Du har nästan samma problem som oss, min kille ska börja plugga, jag ska börja jobba när simon börjar dagis, fast som tur är kan jag börja plugga när killen har pluggat klart och utbildningen ska ta ett år.. Sen har vi fått en andrahandslägenhet av en vi känner i ett år och de kan bli så att vi får ta över kontraktet om vi har tur.. Allt löser sig och de vet jag att de kommer de göra för er med:)

  • pussgurkan86

    fördelar med att skaffa barn tidigt (18+ då)
    + Kroppen läker snabbare efter förlossningen
    + När barnen flyttar ut så är man inte för gammal för att resa jorden runt
    + Man lever förhoppningsvis när man får barnbarn. Man orkar mer med sina barnbarn.

    Nackdelar
    - Man har det kanske inte så bra ekonomiskt som äldre mammor
    - Man kanske inte är mogen för att ta hand om barn
    - Man kanske inte har en stabil trygghet för sitt barn.

    Kommer inte på mer nu, men det finns säkert mycket fler fördelar och nackdelar.

  • fairyfloss
    Sizin skrev 2009-03-27 13:45:40 följande:
    Du har nästan samma problem som oss, min kille ska börja plugga, jag ska börja jobba när simon börjar dagis, fast som tur är kan jag börja plugga när killen har pluggat klart och utbildningen ska ta ett år.. Sen har vi fått en andrahandslägenhet av en vi känner i ett år och de kan bli så att vi får ta över kontraktet om vi har tur.. Allt löser sig och de vet jag att de kommer de göra för er med:)
    Låter ju lovande i alla fall . Jag kommer inte klara av att sätta min son på dagis för dagis här (bor inte i Sverige) är inte så bra, dessutom är det svindyrt. (Fast man får studentrabatt så jag skulle kunna plugga om jag verkligen verkligen ville, men det känns liksom ändå inte som samma sak när man har barn, på nått sätt.) Svårt om båda pluggar också. Men min mans utbildning är 4 år. Så det är att leva fattigt ett tag vilket jag inte gillar. Men det går ju, och än så länge bryr sig inte vår son. Man får göra mycket roligt som är gratis istället .
  • fairyfloss
    pussgurkan86 skrev 2009-03-27 13:53:04 följande:
    fördelar med att skaffa barn tidigt (18+ då) + Kroppen läker snabbare efter förlossningen + När barnen flyttar ut så är man inte för gammal för att resa jorden runt + Man lever förhoppningsvis när man får barnbarn. Man orkar mer med sina barnbarn. Nackdelar - Man har det kanske inte så bra ekonomiskt som äldre mammor - Man kanske inte är mogen för att ta hand om barn - Man kanske inte har en stabil trygghet för sitt barn. Kommer inte på mer nu, men det finns säkert mycket fler fördelar och nackdelar.
    Jag tycker det här var en utmärkt sumering faktiskt! Precis så är det (för oss i alla fall).

    Men jag känner en massa mammor som är 30+ och 40+ och de är ärligt rätt tråkiga med sina barn så jag känner att det var nog rätt ändå, för mig, för jag kan busa med mitt barn på ett sätt som de inte verkar kunna/vilja. Fast det kan ju bero på personlighet också. Jag kanske bara känner tråkiga mammor .
  • Sizin

    hahah okey men tycker de inte ska finnas några nackdelar igentligen... trygghet har ett barn alltid sålänge man inte slår sitt barn och de kan en vuxen mamma göra lika som en ung mamma med.. Mogen är man ibland ibland inte tyvär, har fått höra en såå hämsk sak av en kompis, det sluta med att hon inte fick ha sin dottern. för hon brydde sig inte om det, utan gick ut och festade och så, plus hon började knarka medans hennes kille fick ta hand om dottern.. Hon var 15-16 år när hon fick barn medans killen var betydligt äldre typ 22 något.. Så om man tänker så ska verkligen inte såna personer ha barn..

Svar på tråden bra/daligt ung mamma