• RedTopaz

    Järfällaföräldrar 5

    Här fortsätter tråden för Järfällaföräldrar.

    Välkomna gamla som nya trådmedlemmar! Här skriver vi myyycket varje dag, så häng med!

    Tråd 4: www.familjeliv.se/Forum-11-239/m39762421.html

    Här är vi som skriver för jämnan (säg till om även du vill bli tillagd i listan!):

    Annelie E - Annelie (-75), Viksjö - Hampus 060116, Oliwer 080430
    BlueTopaz - Karin (f.-80), Västra Jakan - Leo 051004, Noa 090218
    Carrie75 - Eva (-75), Viksjö - David 051015, Robin 080313
    Disan - Anna (-83), Viksjö - Ronja 070620, Maya 090322
    Flurran - Jennie (-82), Jakobsberg, Luke 080505
    Frediza - Anki (-80), Jakobsberg - Linnèa 070319, Hampus 090107,
    Fruisen - ---(-82), Jakobsberg - Amanda 070114, bf 30/3 -09
    Jossansthlm - Josefin (-85), Skälby - Lea 070731
    Lillasnurre - Elin (-79), Viksjö - Gustav 061222
    Lilla T - Therese (-76), Skälby - Idun 070309
    Marina - Marina (-79), Viksjö - André 010920, Liam 070810, Isadora 090307
    Matglad - Kajsa (-76), Skälby - dotter 010103, Wille 070217, Moa 081214
    Mirix - Mirjam (-84), Skälby - Mira 081116
    Misses - Caroline (-83), Jakobsberg - Emma 050725, William 010906
    Seaflower - Sanna(-83), Viksjö - Viggo 0603, Emil 0803, BF för son 9/6 -09
    Stora syster - Karro (-80), Berghem - Alexandra 97, Loke 03, Nilo 08
    Tip - Anne (-74), Kallhäll - son 070627, dotter 081013.
    Utteröga - --- (-73), Barkarby - Uma 060316, Vincent 081209
    Yulander - Malin (-76), Viksjö - Ville 060128, Elsa 080408
    Åsa med 3 - Åsa (-74), Viksjö - Mathilda 961223, Anton 010910, Johannes 080417
    1975 - Judit (-75),Viksjö - Emma 060220


    Mamma till Leo 051004 och Noa 090218
  • Svar på tråden Järfällaföräldrar 5
  • Marina

    Disan håller med lilla T ingen som bryr sig om skrikande barn, det får man tåla!!!


    Mamma till André, Liam och Isadora
  • Stora syster

    Jaha, jag vinner väl nåt iom att jag e först varje dag va! ?
    Det gör llite ont ni ögonen men vädret verkar toppen!
    Misses, hoppas det gick bra på akuten för brorsan!
    ha en bra lördag nu alla!

  • Disan

    Ja, misses, hur gick det med brodern din? Hemskt det där! Hoppas att det inte var alltför mkt skador...

    syster: Jag vann nog ändå! Bara det att jag inte var inloggad. Är det ngn som har ngn gift man kan ta så att man kommer till Sankte Per? {#lang_emotions_throwup}

    maraja: ang alkohol och amning så sägs det ju i Sverige att man kan ta ett glas vin då och då, den promille du har i blodet har du även i mjölken, men ung ett glas vin försvinner efter fyra timmar. Läste en jätteintressant artikel i senaste Bolaget (bolagets egna tidning) som mamma gav mig just pga detta. Där stod det också om myten om att filmjölk innehåller alkohol, det gör det alltså INTE. Enl de senaste undersökningarna tar barnen inte skada av en låg promillehalt, MEN de sover sämre efter att ha fått i sig lika mycket som när mamman druckit ett glas vin, vilket tyder på att ngt neg sker. Om du vill kan du få min tidning och läsa hela alltet? Eller hämta en själv

    Iaf haft en skitdålig natt eftersom jag har hört stumpan prata hela tiden. Är så trött och har nu varit uppe och hoppat läääänge. Vill bara sova sött och inte störas av diverse barn hela tiden. Hur kul är det att behöva gå och lägga sig kl 20.00 på kvällarna bara för att man har ångest över hur natten skall bli??


    Ronja kom till oss 070620 & Maya tittade ut 090322
  • Matglad

    Tack alla för en trevlig eftermiddag igår och särskilt Karin för goda mackor och lån av kläder till ner bajsad bebis!

    Disan: Igår kväll sprang Ville omkring på gräsmattan och skrek: Här är Ronjas mamma, här är Ronjas mamma!
    Jag antar att du gjorde stort intryck!

  • Annelie E

    Disan: Jag har flyttat till gästrummet! Vaknar av det minsta lilla och då ligger jag vaken sen, kan tyvärr inte somna om. De få gånger jag har behövt gått upp så har jag hört dem in till gästrummet.


    Hampus 060116, Oliwer 080430
  • flingansnö

    Godmorgon!

    Fy va jag lider med er som inte får sova! Disan jag tycker sååååå synd om dig! Önskar att det fanns ngt jag kunde göra... om du vill kan jag komma förbi med ett basebollträ och slå dig i huvudet vid läggningen, då sover du nog igenom det mesta

    Här hemma fick vi gå och lägga oss tidigt igår hela familjen, Gustav vägrade att ligga i sängen om inte vi var där båda två, och tillslut, efter ungefr en och en halv timme, fick han vara upp en stund medan vi borstade tänderna och sedan gick också och la oss. Fördelen med att G somnar sent är ju iaf att han då också sover länge p morgonen I dag vaknade jag vid kvart i nio av en blöt puss frn honom. Då sken solen in genom fönstret! Då är det härligt att vakna!

    Nu ska jag ta i tu ed med vårt smutsiga badrum, det har inte blivit ordentligt städat på länge så nu är det dags!

    Vad ska ni göra idag, denna soliga lördag?

    Kramisar // Elin

  • Annelie E

    Snowflake: Vilken tur du har! Det spelar ingen roll när store går och lägger sig på kvällen, han är ändå uppe tidigt! Det jobbiga med det hela är att han inte riktigt orkar med dagarna då... Och sova på dagen vill man inte när man är 3år...

    Idag ska jag, min syster och Oliwer åka till Uppsala och fira min kusins fru som fyllde 30 år i veckan - kul! Hoppas få lite tid med deras bebis också... Hampus (+pappa) är och badar i simhallen i Jakobsberg, får se vad de tyckte om det!


    Hampus 060116, Oliwer 080430
  • Annelie E

    Lilla T: Såg att det fanns en gata/väg som heter Idun i Uppsala...


    Hampus 060116, Oliwer 080430
  • Disan

    lillasnurre har löst mina sovproblem!! Hahaha!!

    Annelie har också ett bra tips, men vi har inget gästrum... Däremot sover ju Maya utanför vårt sovrum, vilket fungerar bra. Tyvärr hade ju Chris glömt att stänga dörren i natt. Lite ljud kommer ju igenom, men det är hanterabart.


    Ronja kom till oss 070620 & Maya tittade ut 090322
  • flingansnö

    Disan: Vad bra!

    Annelie: Ja, jag vet! Gustav har alltid sovit bra, och det är jag såååååå tacksam för! Han är ett lätt barn att ha hand om! Hoppas att ni får det bra i uppsala!

    I övrigt så ringde min syrra just och utan att tråka ut er emd detaljer om mitt liv så måste jag bara få SKRIKA!!!! GAHHHHHHH!!!!!! Hur kan en 38 årig trebarns mamma vara sååååååååå jävla omogen och barnslig!!!! GAHHHH!!!!!!!!!!!!! SKRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKER!!!

    Sorry om ni fick hörselskador,... nu ska jag hälla ur mig detaljerna i bloggen....

    Kram

Svar på tråden Järfällaföräldrar 5